Rodiče dětí ze školek v Praze 5 bojují za své ředitelky

Praha - Rodiče dětí z Prahy 5 zavalují komunální politiky stížnostmi kvůli nepovedeným výběrovým řízením na posty ředitelek mateřských škol. Chtějí ty osvědčené zpátky. Radní ale trvají na výměně a výsledky konkurzů odmítají anulovat.

Před dvěma týdny rodiče přinutili politiky Prahy 5 zrušit konkurz na ředitelku školky na Barrandově a to teď spustilo lavinu stížností na výběrová řízení v dalších zařízeních. „Z našeho pohledu jsou konkurzní řízení předem rozhodnutá. Víme o třech školkách, kde ředitelka nevyhověla, ale rodiče si přejí, aby zůstala,“ říká zástupkyně nespokojených rodičů Jana Novotná.

Radní pro školství Michal Šesták (ČSSD) se ohání transparentností výběrových řízení. „Ve většině případů uspěli v konkurzech stávající ředitelé, v některých neuspěli, to se prostě stává,“ brání výsledky. Podle rodičů je obhajoba konkurzů chabá. Třeba v případě školky na náměstí 14. října se řízení konalo zbytečně. Radní totiž teprve až po něm navrhli školku sloučit se základní školou. Podle starosty Prahy 5 Radka Klímy (TOP 09) je slučování zařízení obecným trendem, jak ušetřit. „Naše mateřská škola vždy ve všech auditech vyšla velmi dobře,“ nesouhlasí její ředitelka Hana Fialová.

Naopak problematická školka v Peroutkově ulici radní nechala chladnými. Ředitelku konkurz minul, přestože čelí kritice, že zlobivé děti údajně zavírá do kumbálu. Nestandardní výchovné praktiky odmítá komentovat. Proti pomluvě se chce bránit žalobou. Za útokem podle ní stojí učitelky, po kterých žádá dodržování pracovní doby a doškolování.

Na stranu protestujících rodičů se přidali i někteří zastupitelé, kterým vadí i to, že radnice stále tají audit škol. „Tři měsíce poté, co měl být firmou za jeden a půl milionu dodán, není stále zpřístupněn zastupitelům,“ tvrdí jeden ze zastupitelů Ondřej Velek (SZ). Radnice na výsledcích výběrových řízení trvá, rodiče ale budou v protestních akcích dál pokračovat.