U Čáslavi havarovalo ruské letadlo, nefungoval mu podvozek

Praha - Na letišti u Čáslavi dnes při přistání havaroval ruský vojenský letoun. Letadlu se při přistání nevysunul podvozek, sjelo z dráhy a začalo hořet. Na palubě bylo 23 lidí, podle záchranářů je sedm zraněných - šest Rusů a jeden Čech. Dva popálení Rusové byli přepraveni do vinohradské nemocnice v Praze. Jeden ze zraněných je v ohrožení života. Letoun byl v ČR v rámci pozorovacího letu programu Open Sky. Podle mluvčího ruského ministerstva obrany byla příčinou nehody závada podvozku.

„Letoun startoval z Čáslavi, po trati, která byla přesně naplánována. Při přistání došlo k technické závadě podvozku. Letoun následně vyjel z dráhy a začal hořet. Kromě jednoho stačili všichni opustit palubu letounu. Jeden příslušník armády Ruské federace tam zůstal. Co se týká zdravotního stavu, je na tom nejhůře. Ostatní vyskákali sami. Poté letoun začal hořet a došlo k jeho destrukci,“ uvedl náčelník generálního štábu Vlastimil Picek. Čáslavské letiště je nyní mimo provoz, obranu vzdušného prostoru nad Českem dočasně převzali Slováci.

Letoun leží v poli několik stovek metrů od přistávací dráhy, je rozlomený a chybí mu část trupu. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové letoun při přistávacím manévru vyjel z dráhy a začal hořet. Na palubě bylo 14 příslušníků ruské armády a devět českých vojáků.

Původní zprávy hovořily až o 19 zraněných. Podle ředitele středočeské záchranné služby Petra Macha záchranáři evidovali pacienty vícekrát. Generální štáb má potvrzeno šest zraněných - pět Rusů a jednoho Čecha. U nehody zasahovaly dva vrtulníky a deset sanitek.

Podle ruských zdroů byli do nemocnice na vinohradech převezeni radista Alexej Smirnov, který je v bezvědomí na jednotce intenzivní péče, a navigátor Alexej Čurkin. Ten utrpěl popáleniny druhého stupně. Do prahy byl převážen i zraněný český voják. Ostatní tři zranění Rusové jsou hospitalizováni v kolínské nemocnici.

Ruská prokuratura zahájila stíhání

Ruská vojenská prokuratura oznámila, že zahájila trestní stíhání. Viníci budou podle tiskové služby ruského západního vojenského okruhu obviněni z porušení pravidel letů a letové přípravy. Odsouzeni mohou být až na sedm let. Havarovaný Antonov prošel podle výrobce generální opravou v roce 2009 a další měl podstoupit v roce 2014. Stroj byl vyroben v Kyjevě v roce 1975.

Picek popřel, že by se po havárii začala šířit radiace. Uvedl, že nikdo nebyl ohrožen a ani půda, na níž letoun je, nebyla kontaminována. Ruský stroj má jako některá jiná letadla zařízení, které mu umožňuje detekovat námrazu na křídlech. „Nebudu říkat radiace, bylo to spíš jen malé záření … v rámci křídla letounu …,“ uvedl Picek. Lidé v žádném případě nebyli ohroženi.

Antonov An-30 je sovětský dvouvrtulový letoun využívaný hlavně pro kartografické úkoly. Poprvé vzlétl v roce 1974, celkem bylo vyrobeno 123 kusů. Antonov 30B je určen pro sedmičlennou posádku, maximální rychlost je 540 km/h.

Podle dostupných informací z více než stovky vyrobených letounů An-30 dosud slouží v ruské armádě nejvýše deset strojů. Informace jsou o třech katastrofách strojů tohoto typu: při havárii v roce 1978 u Semipalatinsku zahynulo sedm z 11 lidí na palubě, v roce 1985 byl další An-30 sestřelen v Afghánistánu a zahynuli dva ze sedmi lidí na palubě. V roce 1992 přišlo o život deset lidí při zřícení stroje u Nižnějansku.

V rámci programu Otevřené nebe letouny An-30 kromě Ruska využívá i Ukrajina, Bulharsko a Kazachstán.


Video Události: U Čáslavi havaroval ruský Antonov
video

Události: U Čáslavi havaroval ruský Antonov

Výběr havárií vojenských letadel v ČR:

18. února 1998 - Smrt pilota si vyžádala havárie cvičného motorového vojenského letounu L-39, který se zřítil u obce Benátky na Královéhradecku.

10. listopadu 1998 - Bojový vrtulník Mi-24, který letěl z pražské letecké základny Kbely na vrtulníkovou základnu v Přerově, se zřítil u Slatinic na Olomoucku. Havárii nepřežil nikdo ze čtyřčlenné posádky.

17. června 1999 - Dva armádní letouny MiG-21 se srazily při návratu z výcviku a zřítily do neobydlené oblasti v blízkosti obcí Macourov a Česká Bělá na Havlíčkobrodsku. Dva piloti zahynuli, třetí muž se katapultoval.

16. června 2000 - Vojenský stíhací bombardér Su-22 se zřítil u obce Kladeruby na Třebíčsku v blízkosti armádního letiště v Náměšti nad Oslavou. Pilot se katapultoval, pád však nepřežil.

1. srpna 2000 - U obce Čejkovice nedaleko Chrudimi havaroval letoun L-29 Delfín. Pilot, šéf bojové přípravy vzdušných sil a plukovník generálního štábu Ján Malo na místě zemřel.

10. října 2000 - Dvě vojenská stíhací letadla MiG-21 se zřítila u obce Bílek na Havlíčkobrodsku. Při havárii zahynuli oba piloti.

1. srpna 2001 - Nedaleko Pelhřimova havarovalo cvičné vojenské letadlo L-39 Albatros. Pilot při nehodě zahynul.

24. února 2003 - Podzvukový bitevník L-159 Alca se zřítil ve vojenském výcvikovém prostoru Jince na Příbramsku. Zkušený třicetiletý pilot nehodu nepřežil. Příčinou havárie byla chyba pilota, který prováděl nebezpečný manévr v příliš malé výšce.

9. září 2004 - Šest britských vojáků zahynulo v troskách vrtulníku, který se zřítil poblíž letiště v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku. Vojenský vrtulník Lynx, který se účastnil česko-britského cvičení Flying Rhino (Létající nosorožec), po dopadu na zem shořel. Podle svědků stroj zavadil o elektrické vedení.

15. září 2007 - Dva české bojové letouny L-39 Albatros o sebe lehce zavadily křídly při letecké ukázce na Dni NATO. Piloti s poškozenými stíhačkami přistáli bez problémů, nikdo nebyl zraněn.

Srpen 2010 - Pilot bitevníku L-159 na základně v Náměšti nad Oslavou nezvládl přistání a vyjel mimo dráhu. Armáda o nehodě neinformovala, v září to uvedla televize Nova.

12. července 2010 - U Holic na Pardubicku spadlo do lesa vojenské cvičné letadlo L-39 Albatros, oba piloti se ze stroje včas katapultovali.

16. prosince 2010 - Na Třebíčsku nedaleko obce Biskupice havaroval armádní letoun L-39. Oba piloti se katapultovali. Letoun, kterému za letu vysadil motor, dopadl do lesa. Nikomu se nic nestalo.

                                                                                                                       (ČTK)


/*json*/{"map":{"lat":49.942714221085,"lng":15.383777618408,"zoom":14,"mapTypeId":"satellite"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/