Zavedení metropolitního územního plánu pražští zastupitelé neprojednali

Praha – O zastavení přípravy stávajícího územního plánu a vzniku tzv. metropolitního plánu dnes pražští zastupitelé vůbec nejednali. Primátorův náměstek Tomáš Hudeček (TOP 09), který chtěl zavedení metropolitního plánu předložit poté, co ho schválila městská rada, návrh nakonec stáhl.

Zastupitelstvo mělo o zastevní přípravy územního plánu a vytvoření docela nového jednat už podruhé. Při prvním pokusu pouze schválili záměr přípravu plánu zastavit, tentokrát se k projednávání vůbec nedostali. „Na základě pochybností o možné zákonnosti ukončení pořizování územního plánu i přes naše dvě právní stanoviska bude ještě provedena konečná diskuze s ministerstvem pro místní rozvoj,“ zdůvodnil Tomáš Hudeček stažení návrhu.

Úmysly vedení hlavního města zpochybnilo ministerstvo pro místní rozvoj, které nahrazení územního plánu novým metropolitním plánem považuje za problematické. Koalice se proto rozhodla, že se nejprve ministerstva písemně zeptá, zda jsou jeho plány v souladu se zákonem. Za dva týdny pak bude kvůli územnímu plánu mimořádně svoláno zastupitelstvo. Vznik metroplitního plánu ovšem také vyvolává třenice přímo v koalici. ODS není jednotná a při prvním projednávání byli někteří zastupitelé proti.

Současný plán zobrazuje město v měřítku 1:10 000. Jeho nástupce bude zpracován v měřítku 1:25 000, má být jednodušší a stabilnější, stanoví jen maximální zátěž území. Nebude se tak podrobně zabývat místy, která jsou stabilizovaná. Naopak problematická nebo nedořešená místa rozpracuje podrobněji.

Díky menší podrobnosti ve stabilizovaných oblastech se bude metropolitní plán měnit méně než dosavadní územní plán. Podle primátorského náměstka Tomáše Hudečka tak bude při přípravě změn méně prostoru ke korupci. Cílem metropolitního plánu má být mimo jiné omezení rozrůstání města do šířky, ochrana nezastavitelných ploch a návrat bydlení do centra města.