Důkazy o údajné korupci na ROP Severozápad předal Steiner policii

Ústí nad Labem – Vysoký úředník dotačního úřadu Severozápad Leo Steiner tvrdí, že rozdělování evropských dotací v Ústeckém a Karlovarském kraji ovládl politický kartel. Steiner působil na úřadu necelé tři měsíce a své působení zakončil tvrdou kritikou. Dnes novinářům řekl, že předal policii všechny důkazy a očekává, že vše skončí obviněním konkrétních lidí. Steiner je zároveň krajským předsedou KDU-ČSL. Úřad na něj chce v pátek podat trestní oznámení pro pomluvu, prý jde o politickou kampaň. Podobně hovoří i krajský úřad.

Jednačtyřicetiletý Steiner odešel z úřadu na konci zkušební doby po projevu na zasedání monitorovacího výboru, kde obvinil úřad z klientelismu a korupce. Tu samou prezentaci pustil dnes i novinářům. Popisuje v ní, jakým způsobem se rozdělovaly dotace mezi oba kraje.

V obou krajích se na dotacích rozděluje 19 miliard korun

„Politici se dohodli, že dotace se rozdělí mezi kraje v poměru 65:35, a je neuvěřitelná náhoda, že to tak vyšlo,“ řekl Steiner nad tabulkou zatím rozdělených dotací, která výrazně většímu Ústeckému kraji zatím dala 64,4 procenta dotací. To je ale podle Steinera jen začátek. „Byl jsem svědkem toho, že když se vyhlašovaly výzvy, bylo jasné, kdo ty penízky dostane,“ prohlásil. Vedení obou krajů, tvořené ČSSD a ODS, se podle něj snaží do voleb rozdělit co nejvíc dotací, takže některé části už jsou dokonce přečerpané. V obou krajích se rozděluje na evropských dotacích dohromady asi 19 miliard korun.

Steiner navrhuje, aby se teď zastavilo přijímání a hodnocení projektů. ROP Severozápad chce odpolitizovat, zodpovědné popohnat k trestní zodpovědnosti a začít situaci řešit s Evropskou komisí, aby se minimalizovaly škody. „Chtěl jsem poznat, jestli je to tak, jak se to říká v médiích. Trochu jsem doufal, že je to trochu přefouknuté,“ odpověděl Steiner na dotaz, proč nastoupil do ROP Severozápad.

Podezřelé zakázky v Ústeckém kraji podle Steinera
Zdroj: ČT24

Po jednom jednání prý zjistil, že média jsou pravdě blízko. „Požádal jsem policii, aby mě vybavila záznamovým zařízením. To sice dost dlouho trvalo, takže nemám odposlechy typu Rath nebo Janoušek, ale všechny své poznatky jsem policii předal,“ řekl. Víc se k nashromážděným důkazům zatím nechce vyjadřovat, ale předpokládá, že situace zřejmě skončí trestním stíháním někoho z odpovědných lidí.

Ředitel úřadu kritiku odmítá, jde prý o snahu pošpinit

Ředitel úřadu Pavel Markvart (ODS) kritiku odmítl. „Ta jeho prohlášení se v naprosté většině nezakládají na pravdě, nejspíš jde o politické důvody a snahu pošpinit. Některé věci, které říkal, jsou úplně účelové, možná vedené tím, že se angažuje v nějakém hnutí,“ uvedl včera Markvart.

Steinerova KDU-ČSL se začátkem roku přidala k hnutí PRO kraj, které kritizuje vládnoucí krajskou koalici ČSSD a ODS a chce postavit do voleb kandidátku složenou z osobností, které by korupčnímu tlaku odolaly. Steiner na jeho kandidátce nefiguruje, na webu hnutí ale jeho životopis stále je.

ROP Severozápad stíhají poslední rok a půl problémy už poněkolikáté. Vloni v březnu zatkla policie ředitele Kušnierze kvůli podezření, že bral za přidělení evropských dotací úplatky. Soud o případu zatím nerozhodl, Kušnierz byl ale až do zimy ve vazbě. Další problémy nadělal audit společnosti Deloitte, který zkoumal vzorek 35 projektů a u všech našel pochybení. Úřad kvalitu auditu tvrdě kritizoval a ministerstvo financí mu dalo částečně za pravdu, i tak jde ale do Bruselu zpráva o řadě pochybení. V krajním případě by museli žadatelé vracet až půl miliardy korun.


Úřad už se obrátil na právníky a chystá trestní oznámení pro údajnou pomluvu. „Toto hnutí patří k samozvaným bojovníkům proti korupci, kteří se snaží využít současnou politickou poptávku a bez sebemenších důkazů očerňují veškerou práci úřadu,“ uvedla jeho mluvčí Marcela Klíchová. Steinerovo vystoupení podle ní bylo ryze politické a neopíralo se ani o minimální množství faktů. Klíchová i mluvčí krajského úřadu Zdeněk Rytíř si ale Steinerovu prezentaci dnes také přišli poslechnout.