Originály z výchovného ústavu míří na jarmark

Jindřichův Hradec – Co všechno dokážou vyrobit dívky z výchovného ústavu v Jindřichově Hradci, se dnes mohla přesvědčit i veřejnost před branami zařízení. Výrobky z tamních dílen zamířily na trh. A mezi místními byl o ně zájem. Vychovatelé se snaží mladistvé po škole co nejvíc zabavit a zaměstnat.

Šestnáctiletá Žaneta se do ústavu dostala před rokem. V praktické škole ji teprve zkoušky čekají, v dílně ale uspěla na výbornou. Proutěné a papírové koše dokáže uplést za pár hodin. „Strašně nás to baví a jsme rády, že jsme se to naučily,“ uvedla Žaneta. Pod rukama dívek zde vznikají originální díla. Konvice na čaj čeká na vypálení, na první ústavní jarmark ale už míří malovaná trička, keramické ozdoby a barevné lžičky. „Jsem ráda, že jsme ty trhy udělaly pro lidi, aby věděli, jaké jsme,“ doplnila Dominika, další klientka ústavu.

Ústavem ročně projde zhruba 100 dívek, teď jich je v pokojích 26. Zhruba třetina z nich si našla cestu do dílen, tráví tady i večery. „Zpočátku je to problematické, ale potom si zvyknou a začne je to bavit,“ vysvětlila vychovatelka Jitka Haladová. Výrobky přímo prodávat nechtějí, proto u žádného z nich není cena. Zájemci o tyto bytové doplňky pouze přispívají na nákup materiálu. „Děti to mají jako výstavu a lidé za to platí dobrovolně,“ dodala Jitka Haladová.

Správci ústav otevřeli záměrně, nechtějí, aby byl místním trnem v oku. Naopak hodlají dívky více do dění zapojit, zúčastní se například červnového fotbalového turnaje. „Chceme, aby viděli, že jsou tady normální děti. Že taky něco dělají, že se snaží,“ ujistil ředitel výchovného ústavu Pavel Vítkovský a starosta Jindřichova Hradce Stanislav Mrvka (ČSSD) podotkl: „Lidé pochopí, že to není žádný strašák, ale že je to prostě součást města.“

Vychovatelé zpřístupní na jeden den dvůr tohoto ústavu i v příštím roce, z jarmarku chtějí udělat tradici.