Pec pod Sněžkou se propadá do problémů

Pec pod Sněžkou - Kdysi krkonošský zlatý důl, teď spíš černá díra. Vyhlášený lyžařský areál v Peci pod Sněžkou bojuje s problémy. Můžou za to tahanice o pozemky, neprůhledné smlouvy i odliv lyžařů. Navíc se za poslední roky do rozvoje tamního střediska neinvestovalo prakticky nic.

V Peci jako by zaspali dobu. Potíže areálu cítí lyžaři a dopadají i na zdejší živnostníky. „Je tu jen jedna lanovka, jinak samé kotvičky, to už dnes lidi nechtějí. Není tu pořádné zasněžování, nejsou parkovací místa, infrastruktura ve městě chybí,“ vyjmenoval předseda dozorčí rady Ski Pec Jiří Bis.

„Lyžařský areál a lanovka na Sněžku jsou dva hlavní pilíře ekonomiky Pece. S nimi stojí a padá jakákoliv prosperita města,“ říká starosta Pece Alan Tomášek. Za posledních pár let ale klesly roční tržby zdejšího areálu ze 100 milionů na zhruba 70. Třeba ale srovnatelné středisko na sousední Černé hoře vydělává svému soukromému vlastníkovi dvakrát tolik.

Nové představenstvo, které začalo problémy řešit, ale zatím důvěru místních nemá. Devadesát procent vleků a sjezdovek leží na soukromých pozemcích. A právě majitelé zdejších pozemků by areál nejraději koupili a provozovali sami. „V Peci je problém v tom, že určitá skupina lidí, kteří tam žijí, si to tam ovládla a začala mít pocit, že můžou řídit všechno, i areál, ale on jim nepatří,“ myslí si Bis. Nové představenstvo chce začít jednat s firmami, které už provozují fungující střediska v okolí a zkusit zachránit lyžování ve východních Krkonoších společně.