V bytovém domě v noci hořely a vybuchovaly chemikálie i pyrotechnika

Pardubice - Hasiči v noci evakuovali 12 lidí ze čtyřpatrového domu v pardubické Jungmanově ulici. Začalo tam hořet ve sklepě, kde byla uskladněná zábavní pyrotechnika a chemikálie na její výrobu. Podle vyšetřovatelů mohlo být příčinou požáru samovznícení. Záchranáři převezli dvě děti a jednu ženu do nemocnice na pozorování. Škoda je předběžně půl milionu korun. Pyrotechniku měl ve sklepě uskladněnou jeden z obyvatel domu, je podezřelý z trestného činu obecného ohrožení. Zbylou munici police zlikvidovala. Případ vyšetřuje jako podezření z obecného ohrožení.

Požár vypukl asi hodinu a půl před půlnocí. Část obyvatel v době příjezdu hasičů dům již opustila, někteří lidé zůstali na balkonech. Hasiči požár zcela zlikvidovali asi za půl hodiny, pak zakouřený sklep odvětrali. Chemikálie z domu postupně vynesli, třaskaviny si k bezpečné likvidaci převzal policejní pyrotechnik. Příčina požáru se stále šetří. Doposud nebyl ani nikdo obviněn.

Na místo přijeli i odborníci z Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč, kteří odebrali vzorky na expertizu nalezených látek. Ve sklepě domu zůstalo deset až 15 centimetrů kontaminované vody, kterou bude muset odstranit specializovaná firma.