Medical Man zachraňuje vojenský konvoj

Hradec Králové - Vojenští zdravotníci v Hradci Králové nacvičují ošetření zraněných po útoku na vojenský konvoj. Cvičení zahrnuje také libereckou jednotku radiační, chemické a biologické ochrany. Tréninková akce nazvaná Medical Man 2012 bude pokračovat i v pátek, kdy se navíc areál s postavenou polní nemocnicí otevře i veřejnosti.

„Scénář je velmi jednoduchý, jde o napadení konvoje, který je vzdálen zhruba 20 kilometrů od základny a pomocí všech zdravotních prostředků jsou vojáci transportováni do nemocnice,“ řekl velitel Nemocniční základny Hradec Králové Jan Österreicher. Podle jeho slov patří třeba v Afghánistánu podobné útoky k poměrně běžným událostem.

Namaskované figuranty nejdříve dekontaminovali liberečtí chemici, zdravotníci je pak podle rozsahu zranění ošetřili v jednotlivých odděleních polní nemocnice. Jeden ze zraněných figurantů byl po zajištění vrtulníkem transportován do jiné nemocnice.

  • Dekontaminační jednotka
    Dekontaminační jednotka autor: Mlejnková Alexandra, zdroj: ČTK
  • Cvičení Medical Man 2012
    Cvičení Medical Man 2012 autor: Mlejnková Alexandra, zdroj: ČTK

Součástí lazaretu je i zubní ordinace

Polní nemocnici tvoří stany a kontejnery, ve kterých jsou umístěny například operační sály, lékárna či stomatologická ordinace. Nemocnice nabízí péči na úrovni okresní nemocnice. Celé vojenské zdravotnické zařízení je složené přibližně ve stovce kontejnerů, při postavení zabírá plochu jednoho až dvou fotbalových hřišť. O dalším nasazení české polní nemocnice v tuto chvíli není rozhodnuto, podle Österreichera jsou vojenští lékaři i další personál na nasazení připraveni.