Ke 100. výročí tavila slévárna Alfe Brno v historické peci

Brno - Slavnostní tavbu v historické peci připravila ke 100. výročí svého založení slévárna Alfe Brno. Stará pec na koks dnes železo roztavila naposledy, firma kvůli ekologickým požadavkům Evropské unie musela přejít na moderní technologie. Historická pec poputuje do sbírek Technického muzea v Brně. Na odlévání se přišly podívat desítky lidí. Po slavnostním odtroubení začali slévači odlévat tav do forem, které během dneška připravili.

Během stoletého vývoje prošla slévárna různými obdobími. Odolala krizi ve 30. letech minulého století. Během druhé světové války se v ní odlévalo pro armádu. Po válce byla slévárna znárodněna.

Rodina ředitelky slévárny Hany Portové musela po převratu v roce 1989 podnik odkoupit. Nepřály jim restituční zákony, podle kterých bylo možné majetek navrátit jen fyzickým osobám. Slévárna však od začátku byla společností s ručením omezeným. „Můj dědeček tehdy neměl takový kapitál. Nechtěl si půjčovat od spořitelny, tak si půjčil od kamarádů, které vzal jako společníky a postupně je vyplatil, až se stal jediným majitelem. Se sestrou jsme si po revoluci musely vzít půjčku a za čtyři miliony jsme slévárnu, která patřila naší rodině, od státu odkoupily,“ řekla Portová.

Nyní se ve slévárně odlévají průmyslové i dekorativní výrobky z litiny. Pracuje v ní 35 zaměstnanců. Firmě se daří uplatnit i v zahraničí. Zahradní a okrasná litina zdobí například rakouská města, včetně Vídně, a lze ji nalézt také v Paříži, Bruselu, Stockholmu i v USA. „Jsem brněnský patriot a záleží mi na tom, abychom naše město svými výrobky ve světě proslavili. Svým zaměstnancům říkám, že budou moci být hrdí, až budou někdy na dovolené třeba v Marseille a budou moci svým dětem říci, že ty sloupky dělali oni,“ dodala Portová.