Ústeckou policii bude řídit nový krajský ředitel

Ústí nad Labem - V Ústí nad Labem dnes nastoupil nový krajský policejní ředitel Tomáš Lansfeld. Podle policejního prezidenta Petra Lessyho zužitkuje zkušenosti z Ostravy, kde je bezpečnostní situace velmi podobná. Šéf policie nastupuje za situace, kdy řada starostů v regionu ostře kritizuje snižování stavů příslušníků.

 „Problémy jsou zde velmi podobné. Jen v Ostravě jsou na jednom místě, kdežto tady v celém kraji,“ prohlásil nový policejní ředitel. To, že nepochází z Ústeckého kraje, bere jako výhodu, nikoli jako handicap. „Mohu přinést jiný pohled,“ doplnil.

Lansfeld působí u policie od roku 1989 a pracoval u sboru v severomoravském regionu. Od roku 2008 zastával funkci šéfa městského ředitelství v Ostravě. Pětačtyřicetiletý Lansfeld vystudoval Pedagogickou fakultu Ostravské univerzity.

Starostům vadí snižující se počet policistů

Zatím nemá přesně stanovené priority, jimiž se chce ve vedení policie v Ústeckém kraji zabývat. „Moje první kroky povedou na obvodní oddělení a k samosprávám,“ uvedl s tím, že se bude starostům snažit vysvětlit i případné rušení policejních služeben, pokud se tak někde stane. „Aby pochopili, že policie je jiná než před pěti lety,“ dodal. Devítičlenná výběrová komise složená z policejních odborníků i odborářů rozhodla o Lansfeldově jmenování v polovině května.  

Lansfeld ve funkci nahradí nejdéle sloužícího krajského policejního šéfa a také jednoho z loňských kandidátů na místo policejního prezidenta Jiřího Vorálka, který funkci opustil loni v listopadu. Uvedl tehdy, že je unaven z poměrů ve sboru. Vorálek vedl severočeské ředitelství od roku 1994, od listopadu ho zastupoval náměstek Jiří Šenkýř. Ten se také neúspěšně účastnil výběrového řízení na krajského policejního šéfa.