Lidé v Jihlavě protestují proti „pasťáku“ v rodinném domku

Jihlava – Jihlavský Dětský domov se školou potřebuje rozšířit svou kapacitu. Jedna rodinná buňka tak začne fungovat v řadovém rodinném domku. Jenže sousedi jsou proti a chtějí prostřednictvím petice rozhodnutí zvrátit. „Pasťák“ za svým plotem nechtějí. Bojí se krádeží, vandalismu i hlučnosti. Děti z domova jim v dopise napsaly, že se jich bát nemusejí.

Petici se 161 podpisy poslali místní na ministerstvo školství, hejtmanovi kraje i jihlavskému primátorovi. Kromě nárůstu kriminality se bojí i toho, že klesne cena jejich nemovitostí. Ředitel domova Radek Vovsík ale uklidňuje, že do řadového domku budou vybrány děti, které mají nejpříznivější prognózu z hlediska budoucí integrace do společnosti. Domov navíc na své náklady zabezpečí balkony i ploty a místnosti odhluční. Ministerstvo školství, které je zřizovatelem, chce na základě petice situaci prošetřit. 

Dětský domov se školou obývají děti, kterým soud nařídil ústavní nebo ochrannou výchovu. Žijí v rodinných buňkách pod trvalým dohledem vychovatelů.