Lidice se zatím nerozezní, unikátní audioprojekt se odkládá

Lidice (Kladensko) – Projekt ozvláštňující lidický památník nazvaný Rozeznění – Lidice 2012 nebude zahájen 9. června. Napsal to deník Mladá fronta Dnes. Právě v předvečer 70. výročí vypálení obce mělo být poprvé možné stáhnout si při prohlídce památníku do mobilních telefonů audionahrávky, které měly navodit atmosféru původních Lidic. Pozůstalí po obyvatelích pozabíjených v roce 1942 i obyvatelé současných Lidic se však postavili proti. Tvůrci projektu proto odložili jeho spuštění na podzim. Odpůrci jeho stávající podoby chtějí další vývoj pozorně pozorovat, očekávají, že výsledná podoba se od té stávající bude výrazně lišit.

Zdroj: Pamela Kraftová Autor: Vojtěch Rejl

Rozeznění – Lidice 2012 mělo podle svých tvůrců zprostředkovat návštěvníkům Památníku Lidice zážitek připomínající běžný život ve starých Lidicích před jejich vypálením. Zvukové záznamy byly umělecky zpracovány, namluvili je profesionální herci. „Stojíte na místě, kde nic není, a posloucháte život, který tam byl,“ popsal spolupracovník projektu Jan Havlíček. Scénář záznamů pracuje jak s výpověďmi pamětníků, tak se smyšlenými scénami.


Projekt však vyprovokoval ostrou kritiku. Podle občanů nových Lidic audiodrama zkresluje historii a zlehčuje období heydrichiády a stanného práva, jež předcházelo vypálení vesnice. Lidičtí podle starostky Veroniky Kellerové uznávají, že osud vesnice bývá předmětem uměleckého zpracování, a připouštějí uměleckou licenci.

Podle lidické starostky však v případě projektu Rozeznění – Lidice 2012 o umělecké dílo v pravém slova smyslu nejde, volnost tak nemůže být dána. „Projekt má být realizován přímo na pietním území, posluchači budou zdramatizované rozhovory považovat za realitu. V takovém případě mají realitě odpovídat,“ řekla.

Marie Šupíková, lidické dítě: "Nám vadí jedna věc, že to prostě není tak, jak my jsme to vypovídali, že nám vkládali do úst úplně něco jiného."


Proti zařazení audiozáznamů do prohlídky lidického památníku dokonce vznikla petice. Nakonec kritici alespoň částečně dosáhli svého. Tvůrci projektu se vzdali svého záměru spustit ho k 70. výročí vypálení obce a vyvraždění jejích obyvatel a start odložili na podzim. „Chceme místním vyjít vstříc, takže to budeme upravovat do září,“ řekl deníku Jan Havlíček.

Odložení startu Rozeznění – Lidice 2012 starostka Kellerová sice uvítala, stále však má výhrady. „Stále jsme neslyšeli přepracované audiodrama,“ upozornila. Dodala však, že spor Lidických s vedením památníku je zveličen: „Mysleli jsme si, že naše pietní vzpomínky budou důstojnější a ne, že budou zakryty tímto velkým problémem.“

Video Pamětníkům se nelíbí audiodrama Rozeznění
video

Pamětníkům se nelíbí audiodrama Rozeznění