Začíná druhá část rekonstrukce ZŠ Máj, kde se uvolňoval azbest

České Budějovice – Zateplování budov v areálu českobudějovických základních škol Máj pokračuje druhou etapou. Předchozí práce vedly k dlouhému výpadku v provozu škol, když se ukázalo, že se začaly uvolňovat zdraví nebezpečné látky. Nyní dojde na likvidaci tzv. boletických panelů, které azbest a další škodliviny obsahovaly. Nejintenzivněji se bude ve školách pracovat o prázdninách, výuka tak nebude nijak omezena.

Ještě před zahájením prací nechala radnice zkontrolovat školní budovy, zda se z panelů, na kterých se bude pracovat, opět neuvolňuje azbest. „První měření výskytu azbestových mikrovláken se na celkem 13 místech uskutečnilo v pondělí. Výsledky jsou negativní. Druhé se uskuteční před odstraňováním boletických panelů, to znamená v posledním červnovém týdnu,“ řekl náměstek primátora Kamil Calta (TOP 09).

Při první etapě bylo odstraněno deset procent všech panelů na budovách. Nyní stavebníky čeká likvidace zbývajících. Ty jsou umístěny na obvodu dvou budov s jídelnou, kuchyní,  tělocvičnami a také na části spojovací chodby.

Výskyt zdraví škodlivých látek tři základní školy na sídlišti Máj uzavřel loni koncem listopadu. Více než tisícovka dětí a pedagogů pak musela dojíždět do jiných škol. Celkovou částku na odstranění azbestu a náklady spojené s uzavřením škol vyčíslila budějovická radnice na 20 milionů korun. Město bude patrně tuto částku vyžadovat od dodavatele.