Liberečtí ornitologové počítají jestřábata

Liberec - Jestřábí mláďata sčítají v těchto dnech ornitologové ze zoo v Liberci. Jestřáb lesní patří mezi ohrožené druhy, do sedmdesátých let ho přitom myslivci stříleli jako škodnou. Nyní je chráněn a právě unikátní liberecký projekt má zjistit, co ho ohrožuje a co mu naopak svědčí. Podobně komplexní mapování jestřábů probíhá v Evropě už jen ve Finsku.

Jestřábi si k hnízdění vybírají nejvyšší stromy v lese, aby měli přehled, co se děje kolem. Dostat se ke hnízdu tak není jednoduché, ornitologové musejí pro mláďata vyšplhat i více než 20 metrů. Ptáčata naloží do batohu a snesou na zem. Tam mladí jestřábi dostanou kroužek na nohu, čeká je zdravotní prohlídka, odběr krve a výtěr volete.

Jestřábích hnízd je letos na Liberecku šest, stejně jako v předchozích dvou letech. Ornitologové je obejdou během týdne. Navádí je signál z vysílaček, které na sobě mají dospělí ptáci. Za tři roky trvání projektu okroužkovali asi 100 jedinců. „Na některých teritoriích je vidět, že zásah člověka ptáky velmi ovlivňuje a přestávají tam hnízdit. Do budoucna bychom také rádi zjistili, co se děje s mláďaty, jak vysoká je jejich úmrtnost,“ řekl ornitolog liberecké zoo Jan Hanel. Projekt zatím přišel na víc než půl milionu korun, na financování se podílí Zoo Liberec a Česká zemědělská univerzita.