Kaktusáři z celého Česka míří do Prahy

Praha - V botanické zahradě na pražském Albertově začala 45. výroční výstava kaktusů a sukulentů. Organizuje ji spolek, který letos slaví 90 let od založení a je tak třetí nejstarší kaktusářskou společností na světě. Na jubilejní akci míří kaktusáři z celého Česka. Největší návštěvnost čekají organizátoři během muzejní noci v sobotu 9. června.

Výstava kaktusů v botanické zahradě Na Slupi patří k nejrozsáhlejším v Česku. Pěstitelé na ní soutěží o nejkrásnější kusy a prodávají i nové výpěstky. Nováčci většinou začínají s takzvanou tchýninou židlí. K popularitě pěstování kaktusů přispěl v Česku slavný cestovatel Alberto Vojtěch Frič. Jeden z exemplářů jeho sbírky, gymnocalycium, je také součástí výstavy.

Pražský Spolek pěstitelů kaktusů a sukulentů byl založen v roce 1922 a patří tak mezi nejstarší na světě. Společnost dokonce spekuluje o tom, že je možná nejstarší ze všech. O prvenství se pře s německými spolky. „Máme prokázané, že jsme fungovali za války, máme legitimace lidí, kteří i za války platili příspěvky a mají tam podpisy z roku 1943,“ uvedl předseda spolku Ivan Běťák.