Školy v Hradci Králové si o prázdninách neodpočinou

Hradec Králové – V Hradci Králové se budou během prázdnin opravovat tři školy, ve kterých se v minulosti při stavbě používaly takzvané boletické panely. Ty obsahují škodlivý karcinogenní azbest. Veřejná zakázka ale dělá starosti radním i ředitelům škol.

Generace žáků hradecké Základní školy Štefánikova chodily kolem okenních, tzv. boletických panelů zcela bezstarostně. Dnes jde z panelů se skleněnou deskou z roku 1982 strach. „Tehdy se nevědělo, že azbest je škodlivý, a ve stavebnictví byl považován za moderní pokrokový deskový materiál,“ uvedl soudní znalec ve stavebnictví Antonín Vymetálek.

Stavební firma se musí zavázat k tomu, že použije zvláštní bezpečnou technologii. Panely nemůže poškodit, jinak by azbest unikl do prostředí školy. „Veškeré práce s tímto materiálem probíhají za odsávacího režimu, aby se žádná z částic nedostala dovnitř budovy. To riziko se rozhodně nesmí zanedbat,“ ujistil vedoucí Odboru správy majetku Magistrátu Hradce Králové Ondřej Votroubek.

Ještě než prázdniny skončí, do 25. srpna, musí být stovky boletických panelů s okny ve škole vyměněné. Cena zakázky je 30 milionů korun, termíny napjaté. Radnice vybrala dodavatele a začne běžet patnáctidenní lhůta pro případné odvolání konkurentů. „Mám strach, že to nestihnou, protože tím pádem by byla narušena výuka,“ podotkl školník Pavel Černý. Ani školník, ani ředitel proto s odpočinkem o prázdninách nepočítají. „Budu bez prázdnin, ale jsem na to zvyklý. Rád se podílím a rád kontroluji řemeslníky, kteří tady něco dělají,“ dodal ředitel školy Roman Polda s úsměvem.

Na škole Štefánikova se přece jen připravují na nouzovou situaci. Že se ještě v září, po zahájení nového školního roku, bude opravovat.