Turisty v Českém ráji hlídají policisté na kolech

Turnov - Návštěvníci Českého ráje se letos budou pravidelně setkávat s policejní hlídkou na kolech. Vyjíždět se chystá během celé sezony, hlavně o víkendech. Policie si od novinky mimo jiné slibuje lepší spolupráci s turisty, kterých do skalních měst v okolí Turnova každoročně míří desítky tisíc. Na kolech se navíc policisté dostanou i do míst, která by zdolávali pěšky nebo autem jen těžko.

Policejní cyklohlídka má působit především preventivně. Zaměřuje se proto hlavně na místa, kde je hodně turistů. Zatím má za sebou jen několik prvních výjezdů. Policisté kontrolují zajištění aut a kol nebo bezpečnost na stezkách. „Máme lokality, kde často dochází k odcizování jízdních kol, jako je oblast hradů Trosky a Valdštejn, zámku Hrubá Skála nebo kempu Sedmihorky,“ upřesnil vedoucí Obvodního oddělení Policie ČR Turnov Milan Drahoňovský.

Na dvou speciálních kolech se během sezony střídají čtyři policisté. Tři zájemci se na obvodním oddělení našli hned. „Jeden váhal, ale už je spokojený, že ve čtveřici je,“ dodal Drahoňovský. Turisté už si na policii na kolech pomalu zvykají. „Občas se lidi smáli, říkali, co to je za recesi, už si ale zvykli. Prohodíme s nimi i pár slov, ptáme se, co je trápí a různě pomáháme,“ řekl ČT policista Jan Cejnar.

Novinka se zamlouvá i starostům z Českého ráje. „Určitě jim dám tipy, kde se pohybují cyklisti, kteří by tam neměli být,“ podotkl starosta Hrubé Skály Jan Houška (nez.). Policisty na kolech letos lidé potkají i v okolí Máchova jezera nebo Frýdlantu.