Výročí záplav v Praze připomene velké cvičení

Praha – Deset let od ničivých povodní si Praha v srpnu připomene rozsáhlým protipovodňovým cvičením. Testovat se budou zábrany v oblasti Starého Města, Nového Města a Josefova a připravenost záchranářů, ale i dopravního podniku nebo Červeného kříže. Jako při povodních se ovšem budou částečně cítit i obyvatelé, protože budou kvůli cvičení uzavřeny některé důležité ulice.

Cvičení v historickém jádru Prahy naváže na obdobnou akci, která loni proběhla v Holešovicích. Je naplánováno na 11. srpna. „Cvičení přinese pro Pražany a návštěvníky hlavního města i jistá omezení, která se budou týkat zejména omezení ve veřejné i individuální automobilové dopravě tím, že dojde k úplnému uzavření Dvořákova, Smetanova a Masarykova nábřeží včetně částí přilehlých ulic,“ upozornil Rostislav Guth z odboru bezpečnosti a krizového řízení pražského magistrátu. Cvičení doplní doprovodný program na Žofíně.

Postupně chce město otestovat protipovodňová opatření na celém území metropole, v příštích letech by měla přijít na řadu oblast Zbraslavi, Radotína, Chuchle a Troje.

Povodeň v roce 2002 způsobila v Praze škody ve výši zhruba 27 miliard korun, evakuovány byly desítky tisíc obyvatel. Zasažena byla MHD, provoz metra byl v plném rozsahu obnoven až po několika měsících.