Jednatel Moravan Aviation za krach nemůže, rozhodl soud

Zlín – Za krach výrobce letadel Moravan Aviation nemůže jednatel společnosti William James Harkin. Třiapadesátiletého Ira zprostil obžaloby zlínský krajský soud. Státní zástupce ho vinil z rozsáhlých podvodů – měl sjednávat milionové půjčky, ačkoli věděl, že Moravan nemá peníze na jejich splácení. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce se odvolal.

Obžaloba tvrdila, že William Harkin nechal od konce roku sjednat šest půjček na 18,8 milionu korun, ačkoli věděl, že Moravan Aviation není v takovém stavu, aby mohl peníze splácet. Dnes ale Harkinův obhájce prokázal, že jsou půjčky uhrazeny až na půlmilionové úroky. „Je zjevné, že již před počátkem trestního stíhání, což ovšem zástupce poškozené organizace nesdělil, byly půjčky uhrazeny – převodem nehmotného vlastnictví, převodem hmotných věcí nebo věcným břemenem na nemovitosti,“ řekl předseda soudního senátu Radomír Koudela. Soud proto žalobce odkázal na občansko-právní řízení.

Krajský soud dal Harkinovi, který svoji vinu vždy odmítal, zapravdu až napodruhé. Loni na podzim poslal jednatele Moravanu na šest let do vězení – jen aby rozsudek zrušil olomoucký vrchní soud. Harkin se žádného soudu nezúčastnil. Pobývá v Irsku, protože podle svého obhájce „nemá důvěru v tuto zemi“.

Harkin už dříve tvdil, že není viníkem, ale naopak obětí situace. Poukázal, že již před konkurzem Moravan Aviation se jeho know-how a movité věci dostaly ke konkurenční firmě Zlin Aircraft. Podle Harkinova prohlášení spolupracoval majitel Zlin Aircraft s tehdejší zplnomocněnou zástupkyní Moravanu tak, aby „ukradli“ veškerý majetek Moravanu. „Pan Tutter od začátku věděl, co dělá,“ řekl Harkinův obhájce. Tutter ovšem tvrdí, že se pouze snažil zachovat značku a lidem práci. „Mám čisté svědomí. Výsledek naší práce je vidět, fabrika roste, získává zakázky,“ uvedl.

Insolvenční řízení s Moravan Aviation začalo v roce 2009, předloni soud rozhodl o úpadku dlužníka a vzápětí byl na majetek firmy prohlášen konkurz a nakonec soud schválil jeho rozprodej. Moravan před insolvencí vyráběl slavná cvičná a akrobatická letadla Zlín.