Nová koalice v Praze 3 je bez ODS

Praha – Poprvé od svého vzniku přišla ODS o bezprostřední vliv na vedení třetí pražské městské části. Poté, co včera vypověděla TOP 09 koaliční smlouvu, vznikla nová koalice, ve které se k TOP 09 přidali sociální demokraté a strana Žižkov (nejen) sobě (ŽnS). Nová koalice vzápětí odvolala dosavadní radu městské části a zvolila novou. V čele žižkovské radnice zůstává Vladislava Hujová (TOP 09).

V nové radě zasednou kromě starostky Hujové ještě místostarostové Bohuslav Nigrin a Miroslava Oubrechtová za ČSSD, Matěj Stropnický a Ondřej Rut za ŽnS a Josef Heller za TOP 09. Radními jsou ještě Vladimír Říha (ŽnS), Jan Vokál (TOP 09) a Miroslav Poche (ČSSD).

Nová rada má v plánu revidovat dosavadní činnost Prahy 3. Zkontroluje zakázky nad dvacet milionů a chce sloučit kritizované akciové společnosti do jedné. Slibuje také zrušení heren.

Spory na žižkovské radnici, které skončily rozpadem koalice TOP 09 a ODS, se vedly hlavně kolem územního plánování a developerské výstavby. Obzvlášť horko ovšem začalo být v květnu, když místostarosta Tomáš Kalousek (tehdy TOP 09) nečekaně navrhl odvolat starostku. Kromě samotného Kalouska a jeho spolustraníka Jana Srba – které vzápětí TOP 09 vyloučila – návrh podpořila i celá ODS.