Horkou vodou proti nebezpečné bakterii v potrubí

České Budějovice – Technici českobudějovické teplárny dezinfikovali výměník, v jehož blízkosti objevili v pátek hygienici nebezpečnou bakterii Legionelly. Ta může způsobit horečky a v krajním případě i zápal plic. Podle teplárny i magistrátu je zařízení určené pro desítky obytných domů v pořádku. Hygienici budou vědět v pondělí, zda bakterie z potrubí definitivně zmizela.

Podle mluvčího teplárny Zdeňka Zuntycha byl už o víkendu opakovaně přehříván zásobník teplé užitkové vody na 65 stupňů Celsia, což garantuje tepelnou dezinfekci celého systému rozvodů teplé vody. „Preventivně jsme teplou vodu přehřáli ve všech výměníkových stanicích ve městě, i když množství bakterií zjištěných na našem zařízení v Plzeňské ulici bylo hluboce pod limitem, který určuje vyhláška,“ uvedl místopředseda společnosti Martin Žahourek. Firma ale už nemůže garantovat stav potrubních rozvodů v objektech a domech, které nejsou v jejím majetku, upozornil.

Teplárna nadále i nad rámec svých zákonných povinností spolupracuje s hygieniky a řídí se jejich doporučeními. Podle nich byla bakterie nalezena pouze v teplé vodě - může se ale vyskytovat i v domácnostech ve vodovodních a sprchových bateriích. Lidé by je měli dezinfikovat obdobně - horkou vodou nad 65 stupňů Celsia. 

Podle magistrátu situace nebyla vážná.  Lidé žijící v okolí mohli teplou vodu stále používat, ale museli ji nechat několik desítek vteřin odpustit. Teď už takové opatření není nutné. Magistrát i teplárna čekají na verdikt hygieniků – ti oznámí v pondělí, jestli bakterie z potrubí definitivně zmizela.   

Legionella pneumophila je původcem legionelózy. Toto akutní bakteriální onemocnění může mít formu těžšího zápalu plic anebo méně vážné pontiacké horečky. Tato lehčí forma nepostihuje plíce, ale horní cesty dýchací.