Olomoučtí sokoli slavili 150. výročí organizace

Olomouc – Sokol slaví 150 let od svého založení. I když jeho zlaté časy zhatila druhá světová válka a 40 let komunismu, pořád funguje naplno a po celém Česku sdružuje přes 180 tisíc členů. Výročí si dnes připomněli i příslušníci olomoucké župy slavností na Horním náměstí.

Na oslavu sokolské stopadesátky přišly desítky příznivců i cvičenců. Jen v Olomouckém kraji je 12 tisíc členů Sokola. Velkou přehlídkou v jádru krajského města ovšem oslavy nekončí. V sobotu sokolové z celého regionu zamíří do Přerova na krajský sjezd. Předvede se na něm více než 1 600 cvičenců. Ke 150. narozeninám si olomoučtí sokolové „dali“ také výstavu, kterou slavnostně zahájí zítra ve Vlastivědném muzeu Olomouc.

Olomouckých sokolů bylo v dobách slávy po celém kraji asi 16 tisíc. Jejich minulost nebyla ovšem jen růžová. V domácím a zahraničním odboji padlo 189 členů. „Sokolská župa vznikla v roce 1927. Jejím prvním starostou byl František Smrčka,“ uvedl župní vzdělavatel Vilém Klega. Největší oslavy sokolského výročí propuknou až 1. července. To se v Praze koná 15. všesokolský slet. Z Olomouckého kraje se na obrovské shromáždění cvičenců chystá 1 600 lidí.