Muž podezřelý z vraždy chlapce v Jablonném je ve vazbě

Jablonné nad Orlicí (Orlickoústecko) - Na muže, který je podezřelý ze středeční vraždy asi šestiletého chlapce v Jablonném nad Orlicí, byla uvalena vazba. Rozhodl o tom soud v Hradci Králové. Chlapec zemřel kvůli poranění a zhmoždění mozku, vrah ho napadl dřevěnou tyčí. Obviněnému hrozí 15 až 20 let vězení nebo výjimečný trest. Dvaačtyřicetiletého Roberta Leichta policie našla schovaného v chatě nedaleko místa činu. Podle policistů se k útoku přiznal.

Leicht včera přišel do domu, kde jeho matka hlídala dvě děti svým přátelům. S matkou se pohádal a uhodil ji pivní láhví, poté zaútočil na děti, které se čtyřiašedesátiletá žena pokoušela ochránit. U dívky se jí to podařilo, u chlapce ale ne. Muž ho napadl dřevěnou tyčí 1,5 metru dlouhou a začal ho bít do hlavy. Chlapec i přes hodinu a půl trvající resuscitaci na následky poranění zemřel.

Pachatel policistům unikal asi čtyři hodiny, poté ho zadrželi v chatě, kterou měl půjčenou od známého. Muž je obviněný z vraždy a těžkého ublížení na zdraví. Vyšetřovatelé chtěli, aby byl umístěn do vazby, protože mají obavy, že by mohl obdobný čin opakovat nebo utéci. Podle kriminalistů muž nemá záznam v rejstříku trestů a má vysokoškolské vzdělání technického směru. Nyní se podrobí psychologickým a psychiatrickým testům.

Obviněný je psychicky narušený, jakou chorobou ale trpí, policisté nespecifikovali, ani neuvedli, zda se kvůli své nemoci léčil. Některá média spekulují o tom, že muž trpí schizofrenií, to ale státní zástupkyně nechtěla potvrdit.

Za dvojnásobnou vraždu v Králíkách obviněn syn

V Pardubickém kraji včera policisté řešili ještě jednu tragédii. V Králíkách zemřeli muž a žena na následky bodnořezných poranění. Dnes policisté obvinili z vraždy jejich psychicky nemocného syna. Ten je zřejmě napadl bodákem, který policisté na místě činu našli. Podle soudních znalců se vražda udála asi 36 hodin před tím, než policisté na místo dorazili.

Na vraždu upozornil policisty svědek, který viděl, že obviněný na zahradě manipuluje s mrtvým tělem. „Na místo potom vyjela hlídka a muž byl zadržen. Při prohlídce domu policisté našli druhé tělo, bylo to tělo ženy, které bylo zastláno v posteli,“ uvedl vyšetřovatel Roman Dušek. Na zahradě bylo připravené ohniště, kde chtěl obviněný podle všeho těla spálit. Policisté v domě našli také mrtvého psa.   

Podle policistů se muž k činu doznal. Soud zatím nerozhodl o tom, zda bude čekat na soud ve vazbě, vyšetřovatelé o to však požádali kvůli obavám z jeho útěku a opakování trestného činu. Muž nemá trestní minulost a je psychicky nemocný. Jakou nemocí trpí, policisté nespecifikovali stejně jako to, zda svou nemoc léčil.  Pokud soud rozhodne o jeho vazbě, bude umístěn do vazební věznice v Brně-Bohunicích. Hrozí mu 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest.