Odpůrci spalovny ve Stříbře sbírají podpisy pod petici

Stříbro – Lidem ve Stříbře se nelíbí rozhodnutí tamního zastupitelstva, které prý bez jejich vědomí schválilo záměr postavit ve městě zplynovnu komunálního odpadu. Tři tisíce lidí podepsalo dvě petice a chtějí po radnici, aby stanovisko přehodnotila. Stříbro přitom není prvním místem na Tachovsku, kde se firma snaží stejný záměr prosadit. Původně chtěla firma Energocentrum zplynovnu prosadit v Černošíně. Místní byli ale radikálně proti.

Občané ve Stříbře si koncem dubna představení projektu vyslechli a většinou s ním nesouhlasili. Investor pak požádal zastupitele o předběžný souhlas se stavbou v areálu bývalých kasáren. Podle starosty města Bohuslava Červeného sice zastupitelstvo v pondělí 18. června o spalovně jednat nemělo, problém se ale bude řešit v rámci obecné diskuze, kterou zřejmě vyvolají iniciátoři petice. „Zastupitelé buď řeknou okamžitě ano, či ne, anebo rozhodnutí oddálí,“ dodal starosta, který nevyloučil ani konání referenda.    

Na jednání zastupitelstva podal návrh na spalovnu Petr Strankmüller, zastupitel a zároveň jednatel firmy, která na Stříbrsku provozuje skládky. Návrh byl navíc podán na poslední chvíli, kritizují odpůrci projektu. „Zkuste hledat jiné způsoby řešení likvidace odpadků, například zlepšení třídění, kompostování a případně umísťování spaloven do průmyslových zón, a ne do blízkosti domovů občanů. Nenechte si vnutit bez předchozího srovnání možných řešení a diskuzí s občany jedno nevyzkoušené řešení,“ uvedli organizátoři v petici. 

Kromě způsobu, jakým se firma snaží záměr prosadit, je odpůrcům stavby trnem v oku především vybraná lokalita. Bývalé kasárny, blízko obytné zóny. „Je tady nějaká krajská koncepce nakládání s odpady a ta je ze strany zastupitelstva ignorována,“ tvrdí jeden z členů petičního výboru Pavel Půta. Podle vedoucí odboru životního prostředí ve Stříbře Dany Rožánkové musí být umístění spalovny nejdříve posouzeno podle zákona o vlivu na životní prostředí.     

Zařízení na plazmové zplyňování za zhruba 600 milionů korun má mít roční kapacitu do 40 tisíc tun odpadu. Zástupce investora Grisha Kahlen uvedl, že technologie nebude spalovat nebezpečné odpady, ale jen komunální odpad. Jde o spalování třetí generace bez komínu a exhalací; odpad se při teplotě nad 1 600 stupňů Celsia nespaluje, ale rozloží na elementární částice, dodal.