Obce podél Bečvy mají ochránit protipovodňové stavby za šest miliard

Praha – Vláda ve středu schválila protipovodňová opatření v povodí Bečvy, která si v příštích letech vyžádají necelých šest miliard korun. Oblast v minulých letech velká voda trápila opakovaně, teď by ji měl ochránit mimo jiné i suchý poldr u Teplic nad Bečvou, který bude hlavní protipovodňovou stavbou. Projekty mají být financovány hlavně z evropských peněz.

Povodí Bečvy je jedním z povodněmi nejvíce ohrožených území v Česku, hodně lidí má stále v paměti katastrofální povodeň z roku 1997, která poničila třeba vesnici Troubky. Velká voda tehdy zaplavila skoro pětinu okresu Přerov – zničeno bylo přes 500 domů a dalších 2 500 voda poškodila. Při záplavách přišlo o život třináct lidí. 

Plánovaná protipovodňová opatření mají v případě podobné události ochránit před velkou vodou asi 110 tisíc obyvatel a majetek za šest miliard korun. Jde o 40kilometrový úsek Bečvy od Hranic po Troubky. 

Půjde o kombinaci hrází, nádrží nebo suchých poldrů, které v době lokálních dešťů zachycují vodu. Teplický poldr má patřit mezi vůbec největší v Česku – náklady na jeho stavbu mají dosáhnout 2,7 miliardy korun. Projekt však dlouhodobě brzdí problémy s pozemky, kvůli kterým se stavba odkládala. Ministerstvo zemědělství předpokládá jeho stavbu v letech 2018 až 2021.

Třeba zmiňovanou vesnici Troubky ale trápí velká voda opakovaně a místní tak dlouho čekat nechtěli. Povodeň z roku 2010 se stala impulzem pro stavbu ochranné hráze, kterou místní začali budovat podle záznamů ve starých selských mapách. Tento val ale vesnici ochrání jen před menší povodní.