Bechyně bude bezpečnější

Bechyně – Po deseti letech od zničujících povodní se i Bechyně dočká protipovodňových opatření, před stoletou vodou mají ochránit domy u Lužnice ve čtvrti Zářečí. Stavba začne už koncem tohoto měsíce a skončí v prosinci. Celkové náklady podle Povodí Vltavy dosáhnou 14 milionů korun.

Hrabaňovy kromě cesty odděluje od řeky ještě několik metrů zahrady. Přesto i oni měli po povodních v roce 2002 obrovské škody. Na některých domech v sousedství jsou vidět stopy po zatopení pořád. „Tady to tak hezky plavalo, sousedi na kánoi proplouvali oknem,“ uvedla Olga Hrabaňová, majitelka domu u řeky. A u Mikšovských bylo před deseti roky vody ještě víc. Statiku domu voda narušila tak, že v polovině ani nemohli bydlet. „Sádrokartony, stropy, to všechno šlo pryč a začali jsme znova. Ještě zdaleka jsme neskončili,“ potvrdil Jiří Mikšovský.

Před deseti roky velká voda nepřišla do Zářečí naposledy. I když v menší míře, vrátila se ještě několikrát. „Po celé délce od mostu až dozadu za elektrárnu u jezu bude pevná zídka. Betonová, obložená kameny,“ vysvětluje starosta Bechyně Jaroslav Matějka (BEZP.). Tu bude v případě potřeby možné ještě zvýšit pomocí mobilních zábran. „Samozřejmě že jsem ráda. Když se chce Lužnice podívat ke mně do kuchyně, tak to mě teda naštve,“ podotkla Vladimíra Matějíčková z domu u řeky a pan Mikšovský poukázal: „Že se bude dělat ta hráz, je určitě dobrá věc, ale mělo by se to dělat komplet. Z obou stran.“ K tomu starosta Matějka dodává: „Tam mají strach, že když tady zabráníme vodě, aby vystoupala z koryta, tak se to vyleje u nich. Ale podle propočtu Povodí Vltavy by tomu tak být nemělo.“

Nebezpečí, že se řeka vylije, hrozí v Zářečí i několikrát za rok. Příští jarní tání už bude velká část jeho obyvatel prožívat poprvé beze strachu.