Policisté dopadli na Hranicku tři skupiny výrobců drog

Hranice - Policisté v Hranicích na Přerovsku dopadli tři skupiny lidí, kteří údajně ve městě a v obci Potštát od letošního února vyráběli pervitin a pěstovali konopí seté pro výrobu marihuany. Zadrželi celkem 13 osob, většinou jde o drogově závislé. Při domovních prohlídkách kriminalisté zabavili varny, stan na pěstování konopí, léky pro výrobu drogy i zčásti usušené rostliny. Je to největší drogový případ za posledních deset let na Hranicku. Na rozsáhlé akci s krycím názvem Merkur pracovali policisté několik měsíců, celkem se do ní zapojilo zhruba 30 mužů zákona.

Množství zabavené drogy policisté zatím neuvedli, hodnotu léků pro jejich výrobu i zajištěných rostlin vyčíslili na desítky tisíc korun. „Jednalo se o samostatné skupiny, ale navzájem se ti lidé znali. Dokonce si pomáhali se zásobováním léky. Jezdili pro ně do Polska, kde jsou dostupnější,“ uvedl vedoucí 2. oddělení obecné kriminality Jaroslav Šulák. Drogami poté podle policie zásobovali hranickou drogovou scénu, ale i jiná místa na Přerovsku.

Jeden z mužů skončil ve vězení kvůli předchozí trestné činnosti majetkového charakteru. „Další muž je ve vazbě, hrozí mu až deset let vězení. Jedná se o jednatřicetiletého recidivistu,“ uvedl Šulák. Obvinění z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a jedy si už vyslechly další čtyři osoby, počet se zřejmě ještě zvýší. Jde většinou o muže ve věku kolem 25 let, hrozí jim až pět let vězení.

Trestnou činnost páchali zadržení v garážích, rodinných domech a bytech. Policisté provedli celkem šest domovních prohlídek. Mimo jiné našli i speciální stan určený na pěstování konopí setého. „Stan má zevnitř plochy určené k odrazu světla i tepla. Má speciální průduchy pro cirkulaci vzduchu. Bohužel je lehce dostupný na internetu, my jsme ho zajistili poprvé,“ uvedl Šulák.