Prohlásit za památku či zbourat? Osud budovy ovlivní plány univerzity

Ústí nad Labem - Dostavba nového vysokoškolského kampusu v Ústí nad Labem je ohrožena. Ministerstvo kultury na popud občanského sdružení Ústí - Aussig zkoumá, zda budovu bývalé porodnice, která v areálu stojí, prohlásí za kulturní památku. Vedení Univerzity J. E. Purkyně ale trvá na tom, že nemocniční pavilon musí podle plánu ustoupit nové zástavbě.

Na tom, že historická budova by neměla být prohlášena za památku, se shoduje většina z těch, kteří se diskuze mohli zúčastnit. „Odbor územního plánovaní revokoval původní usnesení a pavilon A za kulturní památku nedoporučil,“ uvedla mluvčí Magistrátu města Ústí nad Labem Romana Macová. „Přišli bychom o peníze a tato budova by stejně dál chátrala,“ řekl René Wokoun, rektor Univerzity J. E. Purkyně, Ústí nad Labem.

Podle Magdaleny Hanáčkové, mluvčí krajského úřadu Ústí nad Labem, není důvod, aby budova byla památkově chráněna. Ústečtí historici, architekti a památkáři jsou ale proti. „Ta budova je cenná. O tom podle mě není sporu,“ řekl Martin Krsek, historik.

Podle vedení univerzity je už ale na záchranu památky pozdě. Fakultám, které v ní mají sídlit, navíc budova nevyhovuje. „Tam byly malé pokojíčky. Ted do toho vecpěte vyúkové místnosti a ty laboratoře,“ uvedl Wokoun. Rektor tvrdí, že vláda vyčlenila půl miliardy korun na demolici a stavbu nové budovy. Rekonstrukce památky by podle něj stála dvakrát tolik a zabrzdila by dokončení areálu.

Podle odpůrců bourání lze ale ještě stále dokázat obojí. Zachránit památku a vyhovět potřebám univerzity. Příkladů, kdy se z památky stala po rekonstrukci funkční budova, je podle odpůrců bourání dost. O její záchraně proto chtějí ještě jednat na ministerstvu školství.