Přívozy měly zneužívat dotace, Praha tak prý prodělala miliony

Praha - Skupina bývalých převozníků podala trestní oznámení na provozovatele služby, protože se domnívá, že zneužívá jak veřejné peníze, tak i své zaměstnance. Praha podle nich štědře dotované přívozy nekontrolovala a prodělala desítky milionů korun. Navíc provozovatel pražských přvozů, firma Pražské Benátky, získal kontrakt bez výběrového řízení.

Firma Pražské Benátky provozuje čtyři z pěti přívozů v Praze. Vznikaly postupně od roku 2005 za přispění někdejšího primátora Pavla Béma. Majitel společnosti údajně díky smlouvě čerpal neúměrně vysoké dotace na provoz.

Podle Františka Fialy, jednoho z bývalých převozníků, si společnost jen například v roce 2008 naúčtovala za pohonné hmoty pro dva tehdy provozované přívozy 2 323 000 korun, namísto údajné reálné spotřeby 54 tisíc korun. Celkovou škodu magistrátu pak bývalí zaměstnanci vypočítali na téměř 52 milionů korun. Další peníze podle obžaloby zaměstnavatel krátil z důvodu nedostatečného placení zdravotního a sociálního pojištění zaměstnanců.

Majitelem firmy Pražské Benátky je Zdeněk Bergman. Kromě přívozů pořádá společnost z veřejných prostředků také akce známé jako Svatojánské Navalis a stará se o loď Hermes, kde jsou ubytováni bezdomovci. Provozuje i komerční turistické lodě v centru Prahy a Muzeum Karlova mostu.


Zakázka bez výběrového řízení

Přívozy s výhodnou smlouvou byly v Praze zavedeny bez výběrového řízení. Podle ROPIDu v Praze jiný adekvátní provozovatel lodní dopravy v té době nebyl. Sdružení pražských plavidel však tvrzení komentuje jako účelovou lež: „Už léta před tím, než byla tato dotace vydána panu Bergmanovi, fungovaly tady na Vltavě jiné firmy. Tady byly firmy EVD, Bohemia, Česká lodní, tady byla Paroplavba už 140 let.“