Tiskárna Česká Unigrafie zkrachovala

Praha - Zkrachovala Česká Unigrafie, jedna z největších tuzemských tiskáren. O práci přišly stovky lidí v Praze a na Zlínsku. Firmu poslaly ke dnu vysoké dluhy, na její majetek už byl prohlášen konkurz.

Ještě letos v únoru v tiskárně v Zádvěřicích pracovalo 150 lidí. Ze dne na den pak 70 lidí doslalo výpověď a dalších 56 tiskařů je doma s 60 procenty platu. Peníze ještě nedostali. Problémy nemají jen zaměstnanci, ale všichni nájemci v celém objektu. Kvůli dluhům byla odpojena elektřina, teď elektřinu dodává dieselagregát. „Platíme zhruba 6 tisíc korun denně za odběr elektřiny, dříve jsme platili 10 tisíc měsíčně,“ řekl Karel Kršák, jednatel Shocart Zádveřice. 

Výroba se zastavila i v největší tiskárně České Unigrafie v Praze-Malešicích. Dvě stě padesát zaměstnanců už dva měsíce nedostalo výplatu, firmu v konkurzu včera převzal insolvenční správce. „Propustíme zaměstnance a ten podnik uzavřeme a prodáme,“ uvedla mluvčí insolvenčního správce JUDr. Cupky Lenka Tichá. Část lidí už požádala úřady práce o kompenzaci. Šanci na přežití už má jen pobočka v Teplicích, ta výrobu nepřerušila, její prodej by tak mohl být nejjednodušší.

Společnost Česká Unigrafie vznikla roku 1994 spojením firem Česká typografie Praha a UNI GRAFIA a řadí se tak mezi největší polygrafické skupiny v Česku. Výrobní program je zaměřen na komplexní a polyrafické služby v oblasti tisku časopisů, katalogů, brožur, novinových příloh, letáků a řady dalších produktů.