Kladno investorovi lukrativní pozemky neprodá

Praha - Lukrativní městské pozemky v centru Kladna na stavbu víceúčelového domu se prodávat nebudou. Zastupitelé to sice investorovi v lednu slíbili, ale svůj slib vzali nakonec zpět. Nepřesvědčil je, že dokáže splnit podmínky města. Opozice záměr kritizovala od začátku. Jenže ani teď spory kladenských politiků nekončí. Neví se, co s pozemky do budoucna.

Na inkriminovaných pozemcích měl příští rok vyrůst víceúčelový dům s obchody, byty a garážemi. Dům ale nevyroste. Plán ztroskotal hlavně na podmínce, že město prodá pozemky investorovi až po kolaudaci stavby. Investor by ale potřeboval pozemky hned, aby získal úvěr. Podle magistrátu tak nedokázal splnit podmínky města. „Rada města trvala na svém stanovisku, to znamená převádět pozemky až v okamžiku kolaudace. Takže jsme usoudili, že ty názory neumožňují obchod uskutečnit,“ vysvětluje kladenský primátor Dan Jiránek. 

Opozice kritizovala podobu domu i to, že prodejem pozemků se město zbaví vlivu na projekt. Už dřív petici proti stavbě podepsalo přes čtyři tisíce lidí. „Já to vnímám jako přiznání prohry radnice. Ona se tváří jinak, ale je to její obrovská prohra,“ tvrdí mluvčí iniciativy Lepší Kladno Milan Hamerský. „Nejsou dohady o tom, zdali zastavit území, nebo nezastavit. Dohady jsou o tom, co tam bude. My chceme kvalitní architekturu, ale radnice zřejmě cokoliv,“ dodává kladenský zastupitel Milan Volf. 

Město by podle opozice mělo vypsat soutěž a pozemky potom prodat investorovi s nejlepším projektem. Tento návrh neprošel. Podle magistrátu je zbytečný. „Kladno má regulační plán, který přesně určuje, jak má ta stavba vypadat,“ argumentuje Dan Jiránek.  

O výstavbě na náměstí Svobody se baví zastupitelé už víc než deset let. Podle opozice přijde prodej pozemků na řadu po krajských volbách určitě znovu. Magistrát tvrdí, že s rozhodnutím počká na nový územní plán.