Dotace na geotermální centrum v Liberci má několik otazníků

Liberec - Bývalý liberecký zastupitel Jiří Zeronik nepravomocně odsouzený za úplatkářství získá 55 milionů korun z evropských peněz na další projekt. Jiří Zeronik je jednatelem společnosti Iberus, ta vlastní v Liberci novobarokní kostel sv. Máří Magdalény. Za evropské peníze má být opraven a vznikne zde centrum pro podporu geotermální energie.

O bezmála šedesátimilionovou dotaci na opravu kostela, ve kterém by mělo výukové centrum stát, požádala společnost GEPO - geotermální energie pro občany o. p. s. V ní figuruje právě Jiří Zeronik. Hlavním cílem plánovaného centra má být zprostředkování možnosti využití tepelných čerpadel a elektráren fungujících na tomto principu občanům, představitelům okolních obcí a soukromým společnostem. Liberecký kraj ani konkrétní obce, pro které byly podle mluvčího společnosti vypracovány projekty, však s firmou zatím žádné jednání nevedly. Žádající organizace zatím uspořádala jedinou konferenci.

Podle mluvčí Regionální rady regionu soudržnosti Severovýchod udělení dotace nebrání ani pravomocné odsouzení. Podmínkou získání dotace je trestní bezúhonnost představitelů žádající obecně prospěšné společnosti, kterým je však podle Regionální rady pouze ředitel. Jiří Zeronik je předsedou správní rady.

15 milionů za „zařízení“ dotace

V roce 2011 se Zeronik podle nepravomocného rozsudku soudu pokusil přes prostředníka uplatit asistenta poslance Michala Babáka. Bývalý zastupitel za ODS v Liberci chtěl na výstavbu soukromé vysoké školy meteorologické z evropských peněz 250 milionů korun. Jeho spolupracovník Milan Hnilica nabídl za „zařízení“ dotace patnáctimilonový úplatek. Při předání zálohy 300 tisíc korun ale Jiří Zeronik nebyl. Zeronika zatím nepravomocně soud za nepřímé podplácení odsoudil ke stotisícové pokutě. Ten se proti rozsudku odvolal.

Jiří Zeronik má ale před sebou ještě jedno trestní stíhání. Je obviněný v souvislosti s nevýhodným prodejem městského majetku v Liberci. Podle současného vyšetřování policie měla být škoda cca 18 milionů korun.


Kostel jako dějiště kauzy

V kostele sv. Máří Magdalény měla sídlit i soukromá vysoká škola projednávaná v předchozí Zeronikově kauze. V současném projektu geotermálního centra se v kostele počítá se semináři, sousední fara bude sloužit jako kanceláře.