Manažeři společnosti CHEVAK byli odvoláni

Mariánské Lázně - Zástupci Mariánských a Františkových Lázní, Aše a Chebu odvolali z funkcí v představenstvu vodohospodářské společnosti ředitelku i jejího ekonomického poradce. Vedení podle nich mělo zbytečně vysoké platy a až příliš prý hájilo zájmy německých akcionářů. Odvolaní manažeři s takovými argumenty nesouhlasí.

Obce a města sdružené ve společnosti Chebské vodovody a kanalizace (CHEVAK) vlastní téměř 70 % akcií, zbytek partneři z Německa. Přesto tam měla skončit většina loňského zisku společnosti. Zástupci čtyř nejsilnějších měst se spojili a výplatu zastavili. „My jsme dlouhodobě deklarovali, že nás netěší stávající stav uvnitř společnosti CHEVAK, zejména, že dochází k navyšování vodného a stočného,“ uvedl Tomáš Linda, místostarosta Chebu. 

Radomil Gold, ekonomický manažer CHEVAKu, který byl odvolán z funkce předsedy představenstva, odmítá, že by konal v zájmu německého akcionáře. „Moje roční angažmá jako předsedy představenstva považuji podle výsledků za minimálně dobré,“ uvedl Radomil Golg, odvolaný předseda představenstva, CHEVAK a.s. 

„Někteří manažeři si přišli na platy přesahující dva miliony ročně, což je prostě nehoráznost ve vztahu třeba k platu starostů, nebo platu místostarostů. Vyplácely si různé odměny a tantiemy. A musím říct, že ta společnost krvácela,“ uvedl Ivo Mlátilík, starosta Františkových Lázní.

Společnost vydělávala, ceny vodného a stočného rostly jen o inflaci. CHEVAK byl úspěšný v získávaní dotací, bránila se ředitelka. Odmítla, že by platy byly přehnaně vysoké. „Odpovídá to plnohodnotně vodohospodářskému oboru,“ řekla Michaela Polydarová, ředitelka a odvolaná místopředsedkyně představenstva CHEVAK a.s.

V devítičlenném představenstvu CHEVAK byli podle nespokojených starostů akcionáři měst a obcí v menšině. Celkem proto odvolali tři manažery, které by měli nahradit zástupci obcí. Prvním byl zvolen Starosta Františkových Lázní. Další dva představenstvo doplní. Mimořádné představenstvo CHEVAKu by se mělo sejít už v průběhu příštího týdne. Bude mít za úkol zvolit nové vedení.