Po 16 letech se muž přiznal k vraždě

Mohelnice (Šumpersko) – Policii se přihlásil muž, který uvedl, že před šestnácti lety zavraždil v Mohelnici na Šumpersku ženu. Zločin, ke kterému se šestatřicetiletý muž přiznal, loni kriminalisté otevřeli, protože se objevily nové informace. Policie už muže obvinila a ten je ve vazbě.

Muž na policejní stanici přišel již na počátku června, informoval po dvou týdnech náměstek krajského policejního ředitele Karel Kadlec. Pachatel podle něj zavraždil 27. listopadu v bytě v mohelnickém panelovém domě jedenačtyřicetiletou ženu, učitelku angličtiny z tamní SPŠ. Ta po brutálním útoku na místě zemřela. „Obviněný se nejen sám přiznal, ale také popsal skutek. Věděl skutečnosti, které může vědět jen pachatel. Máme proto důvod se domnívat, že muž vraždu spáchal,“ upozornil vedoucí odboru obecné kriminality Libor Šamšula.

Případ byl dlouho odložen. „Na podzim loňského roku byl případ znovu otevřen. Napomohly tomu mimo jiné i nové informace, které kriminalisté získali od občanů a regionálního tisku,“ řekl Karel Kadlec.

Muž se prý přihlásil nezávisle na obnovení vyšetřování. Co ho k tomu vedlo po tak dlouhé době, kriminalisté nevědí. Zatím také nechtějí hovořit o motivu vraždy. „Můžeme jen říci, že se pachatel s poškozenou znal několik let. Nebyl to útok na náhodnou osobu, byl spíše plánovitý. Bližší informace zatím nebudeme zveřejňovat, protože vyšetřování je na začátku,“ shrnul Šamšula. Doplnil, že obviněnému bylo v době činu 20 let. Teď mu hrozí, že stráví patnáct let ve vězení.

Nejstarší neobjasněná vražda je z roku 1991, už je ale promlčená

Za posledních 18 let policisté nevyřešili skoro 400 vražd. „Neobjasněných trestných činů máme větší množství než před rokem 1989, kdy byli pachatelé až v šedesáti dvou procentech v příbuzenském vztahu s obětí,“ uvedla analytička kriminální policie Jiřina Hofmanová.

Nejstarší neobjasněnou vraždou je smrt důchodkyně v karlovarském kraji z roku 1991. Pachatel ale už může být v klidu – promlčecí lhůta je v současné době dvacet let a již tedy uplynula. Od roku 1992 kriminalisté odebírají na místě vražd stopy DNA. Tehdy vyškolila FBI prvního českého znalce. Národní databáze DNA nyní obsahuje nyní 112 tisíc profilů DNA. Všichni odsouzení musí už pět let odevzdávat svou DNA, od loňského roku navíc i pachatelé úmyslných trestných činů, kteří jsou stíhaní.