Dům milovníka umění po 10 letech zavírá

Olomouc – Muzeum umění téměř po deseti letech uzavírá stálou expozici nazvanou Dům milovníka umění. Návštěvníky během desetiletí provedla výstava vývojem děl z přelomu 19. a 20. století. U příchozích se těšila veliké oblibě, o čemž svědčí fakt, že ji za ta léta navštívilo zhruba padesát tisíc lidí. Poslední možnost spatřit exponáty na vlastní oči bude tuto neděli, a to navíc zdarma.  

Nezůstane po ní však prázdno. Dům milovníka umění nahradí jiná dlouhodobá expozice umění, jež se taktéž orientuje na 19. století. Půjde o projekt Od Tiziana k Warholovi, s nímž si olomoucké muzeum připomene šedesát let své činnosti. Klasicismus, romantismus a realismus až po snový symbolismus zastoupí mnoho kusů z dílen autorů jako Vojtěch Hynais, bratři Mánesové či Václav Brožík. 

Hlavním smyslem končícího fenoménu byla prezentace bohatých muzejních sbírek, která se poprvé otevřela v roce 2003. Dům milovníka umění představil malířství, grafiku, sochařství, ale i architekturu nebo nábytek či umělecké řemeslo. Nevyhnul se ani knižní kultuře, kde se zaměřil na poezii a filozofii střední Evropy.   

  • Expozice Dům milovníka umění
    Expozice Dům milovníka umění zdroj: Olomoucké Muzeum umění
  • Expozice Dům milovníka umění
    Expozice Dům milovníka umění zdroj: Olomoucké Muzeum umění

„Nechybí v ní díla nejvýznamnějších představitelů své doby, například Josefa Hoffmanna, Gustava Klimta, Alfonse Muchy, Jana Preislera, Vojtěcha Preissiga, Antonína Hudečka, Bohumila Kubišty nebo Otto Gutfreunda,“ uvedl ředitel muzea Pavel Zatloukal. 

Další úspěch expozicí zatřásl před dvěma lety během reprízy v Mezinárodním centru kultury v Krakově. Tehdy ji navíc doprovázel stejnojmenný dokument režiséra Theodora Mojžíše. Průvodcem snímku se stal samotný ředitel a ukázal divákům obydlí, jež zosobňovala dobový ideál průniku života a umění.  

Expozice Dům milovníka umění
Expozice Dům milovníka umění