Budějovické letiště slaví 75 let

České Budějovice - Už tři čtvrtě století vzlétají a přistávají letadla v Českých Budějovicích. Tamní letiště sloužilo vojákům i civilnímu provozu. Nacisti tam testovali proudové messerschmitty, později využívala dráhu československá peruť sloužící v britském královském letectvu. Teď tu přistávají menší sportovní aeroplány a vrtulníky z celé Evropy. U příležitosti 75. výročí se letecký areál otevřel veřejnosti v rámci Dne otevřených dvěří Jihočeského kraje.

Kromě ukázek leteckých akrobatů, seskoku parašutistů či hašení požáru z letadla měli návštěvníci možnost si prohlédnou také místa, kam se v běžném provozu veřejnost nedostane. Milovníci létání se také mohli proletět ultralightem či vrtulníkem nebo seskočit v tandemu, to vše za režijní ceny.

Podle dobových záznamů bylo letiště oficiálně otevřeno 27. června 1937. Během války tady technici sestavovali proudové messerschmitty. Jejich torza objevili historici pod zemí před třemi lety. Jsou na nich stále patrná čísla a štítky. Před necelými 70 lety tu přistála peruť, která operovala v britském královském letectvu, a usídlila se tu. Základna desetiletí sloužila také sovětským letounům. 

O síť drah se teď stará kraj společně s městem. „Naše společnost se snaží, aby tato mohlo fungovat mezinárodní letiště,“ řekl jeho ředitel Ladislav Ondřich. Loni odbavili osm a půl tisíce letů, každý den tady startuje kolem 20 letadel.