Nové hroby v Mostech u Jablunkova vzniknou jen se sbíječkou

Mosty u Jablunkova – Hodně práce s kopáním hrobů mají hrobníci v Mostech u Jablunkova. Obec totiž rozšířila nový hřbitov na pozemek, který celý leží na skalnaté vrstvě. Hrobníci si proto nyní musí vzít k ruce sbíječku. Když se před více než 10 lety pozemek pořizoval, nechala radnice udělat pouze jednu průzkumnou sondu. Ta ale nevhodný terén neodhalila.

Na původním hřbitově stačila k vykopání jednoho hrobu pouhá jedna lopata a po dvanácti hodinách bylo hotovo. Na novém pozemku, který pro účely hřbitova koupila obec, musí hrobníci k práci používat i krumpáč a sbíječku.

Důvod je jednoduchý - hřbitov leží na skále. „Zjistili jsme, že skála je od třiceti do padesáti centimetrů,“ přiznal starosta Mostů u Jablunkova Josef Szotkowski. Zaměstnancům hřbitova tak nyní jeden hrob trvá i několik dnů. Sbíječka pomůže jen na první centimetry, poté je práce mnohem těžší. „Vrtat se to dá, ale velice obtížně,“ podotkl hrobník Kazimír Waclawek. Za sedm let se s podobnými problémy ještě nesetkal.

Starosta už nechal uvědomit okolní pohřební ústavy, aby prodloužily dobu od skonu do pohřbívání. Hřbitov nyní prozkoumá specializovaná firma, která rovněž určí, kde je skála nejtenčí. Právě tam budou nové hroby vznikat.