Ostravští radní z ČSSD kvůli slabé podpoře odstoupili

Ostrava - Čtyři ostravští městští radní z ČSSD na dnešním jednání zastupitelstva odstoupili ze svých funkcí. Byli mezi nimi i dva náměstci primátora - Aleš Boháč, který měl na starosti dopravu, a Jiří Srba, do jehož kompetence patřily například investice a majetek. Kromě nich z postu radních odešli i Pavel Planka a Miroslav Rojíček. Svůj odchod zdůvodnili tím, že po výměně vedení ostravské ČSSD necítí politickou podporu svých spolustraníků. Podle některých členů strany a také politologů jde však o důsledek vnitrostranického boje v krajském městě. Ostravská městská rada má 11 členů a město tak přišlo zhruba o třetinu vedení.

„Je samozřejmě naším nezadatelným právem provést změny ve složení rady a náměstků a nemusíme to nikomu vysvětlovat. Ale protože se nebráníme vysvětlení, tak vám řeknu, že kolegové, kteří předložili rezignace, necítí dostatečnou politickou podporu v rámci sociální demokracie,“ uvedl při projednávání rezignací primátor Petr Kajnar (ČSSD). Jeho slova pak potvrdili i odstupující radní, kteří shodně zopakovali, že necítí podporu ČSSD. Poděkovali za spolupráci starostům i ředitelům příspěvkových organizací. „Politika je někdy taková,“ komentoval svůj odchod náměstek Srba.

Aleš Boháč, odstupující náměstek primátora:

„Necítíme dostatečnou podporu, abychom prosazovali své vlastní cíle, tak jsem rezignoval z funkce náměstka. Pro mě osobně to je neklidná situace v klubu (ČSSD) a nevidím, že bych v takovéto situaci mohl efektivně pracovat.“


Boháč odmítl spekulace, že by se měl stát novým starostou městského obvodu Radvanice a Bartovice. „Neodcházím z rady proto, abych vyhazoval své kolegy (…) to kategoricky odmítám,“ dodal. Rovněž náměstek Srba nepotvrdil kuloární informace, že by měl být novým místostarostou Ostravy-Jih. Ostravské vedení ČSSD požaduje odchod tamního místostarosty Radima Lauka, který byl vyloučen z ČSSD. Důvodem byla údajná manipulace se stranickými přihláškami a machinace s členskými příspěvky.

Starosta MČ Ostrava-Jih Sibinský: Se změnami není konec

Podle starosty Ostravy-Jihu Karla Sibinského (ČSSD) politické změny dnešním dnem nekončí. Sibinský naznačil, že se šíří spekulace o tom, jak daleko nastalá situace zajde a „kdo se o koho postará“. „Pár lidí si podle mého názoru začalo vyřizovat staré nevyřízené účty,“ řekl Sibinský novinářům.

Funkci náměstka pro dopravu převzal radní Tomáš Sucharda, zastupitel a ředitel příspěvkové organizace Majetková správa Ostrava-Jih Jiří Hrabina povede odbor investic a majetek. Novými radními se stali zastupitel a starosta ostravské městské části Poruba Lumír Palyza a zastupitel a pedagog Aleš Koutný. Radu doplnil ještě radní Dalibor Gříšek, který je nyní řadový zastupitel, ale radním už dříve byl.

Ostravské městské zastupitelstvo má 55 členů. Radnici vede koalice ČSSD a ODS.