Rarita v krokodýlí zoo - bílý aligátor

Protivín - Krokodýlí zoo v Protivíně má nový přírůstek - vzácného bílého aligátora. Podle zoologů, kteří se na něj přijeli podívat, je světovou raritou a v evropských zahradách se neobjevuje. Do Čech se dvacetiletý aligátor dostal z Ameriky, kde ho chovatel koupil. Cenu ale neprozradil.

Podle chovatele a majitele zoo Miroslava Procházky tkví bělost aligátora v tom, že nevytváří žádný pigment. Třímetrový samec Waldemar do Čech přicestoval z Floridy, ze zahrady svatého Augustina. Většinu času tráví v bazénu a týdně spořádá až čtyři kuřata. Podle majitele zoo se aligátoři i v zajetí dožívají běžně 75–80 let.

Procházka si první kajmany pořídil před dvaceti lety, teď má 22 ze všech 23 druhů krokodýlů. „Rádi bychom v nejbližší době získali ještě třiadvacátý druh. Takový počet má pouze jediná zoo na světě - v americkém Saint Augustinu,“ uvedl Procházka. Podle něj by Protivínští mohli třiadvacátý druh získat do roka.

Krokodýlí zoo majitel postupně rozšiřuje. Areál se nyní rozkládá na 2 000 metrech čtverečních, počet terárií se zvýšil z 11 na 25. Jen rekonstrukce objektu už vyšla téměř na 50 milionů korun. Zoo funguje pět let a navštívilo ji už více než 100 tisíc lidí.