Nejhorší tramvajová nehoda - 30 mrtvých a skoro sto raněných

Ústí nad Labem - Psal se 13. červenec 1947 a v Ústí nad Labem (přesněji v Bukově) se stala nejhorší tramvajová nehoda v české historii. Zřejmě kvůli přetížení vykolejila tramvajová linka číslo 1 a v troskách vozu na místě zemřelo 19 lidí, dalších 11 podlehlo zraněním v nemocnici.

Osudná linka číslo 1 měla oficiální kapacitu 88 lidí. Do dvou vagónů se ale vtěstnalo 140 cestujících. Většinou šlo o výletníky, kteří se po krásném dni vraceli z Krušných hor domů. Někteří už ale do cíle nedojeli. Cestou z kopce soustavě nejspíš přestaly fungovat brzdy. Tramvaj se zastavila až nárazem do sloupu elektrického vedení. Celková bilance - 30 mrtvých a skoro stovka zraněných. 

Tramvaj odjížděla z Telnice směrem k centru Ústí nad Labem. Trať celou dobu klesala, a souprava tak nabrala až 70km rychlost. Po posledním prudkém klesání zvaném Walerův kopeček vjela do rozjezdové výhybky konečné Bukov. Vůz se naklonil a zachytil o sloup trolejového vedení, který jej rozpáral. „Navíc se tam objevily hyeny, které ty zraněné lidi okrádaly,“ popsal Vladimír Kaiser z Archivu města Ústí nad Labem.

Hned po nehodě se objevila řada spekulací o příčině. Odborníci se přiklánějí právě k selhání brzd. Objevila se i teorie o sabotáži sudetských Němců, nebo sebevraždě řidiče. To se ale neprokázalo. Tehdejší vyšetřování svalilo veškerou vinu na řidiče tramvaje, který při tragédii také zahynul. 

Od začátku 70. let minulého století už v Ústí nad Labem tramvaje nejezdí, nahradily je autobusy a trolejbusy. Vzpomínky na tragickou událost připomíná v místě nehody pomník.