Bioplynovou stanici v Kolinci nechtějí

Kolinec (Klatovsko) – Obyvatelé Kolince na Klatovsku se bouří proti výstavbě bioplynové stanice v tamním zemědělském družstvu. Petici už podepsalo tři sta lidí, což je skoro polovina voličů v obci. O tom, jestli se nakonec stanice postaví, budou rozhodovat v referendu.

Zvýšená hlučnost, těžká doprava v ulicích městečka a zápach z plánované bioplynové stanice. To jsou hlavní obavy Kolineckých, kteří stavbu za bezmála osmdesát milionů korun odmítají. Přestože se stávají bioplynové stanice trendem v zemědělství, v Kolinci tento projekt vyvolává negativní reakce. Nová bioplynová stanice by měla stát v areálu místního zemědělského družstva, tedy necelých 300 metrů od Kolince. „Lidi mají strach, že tady bude zvýšená doprava,“ poukázal Zdeněk Kopp ze Sdružení obyvatel Kolince.

Místní mají obavy také z pěstování kukuřice na okolních polích. „Kukuřice nezadržuje vodu při deštích ani při záplavách,“ dodal Zdeněk Kopp. Zástupce předsedy ZOD Kolinec František Kohout však namítá: „Obavy sdružení a místních občanů jsou naprosto zbytečné. Výstavba bioplynových stanic je zpracována do detailu a je bezproblémová.“

Petiční archy, které podepsalo téměř padesát procent voličů, předalo místní občanské sdružení kolineckým zastupitelům. Ti na včerejším jednání nakonec odhlasovali konání referenda. „Otázka v referendu je postavena tak, aby určila rozhodnutí zastupitelstva o souhlasu s výstavbou bioplynové stanice,“ uvedl starosta Kolince Pavel Princ (nez.).

O dalším osudu stanice mají rozhodnout sami občané začátkem září. Odpůrci výstavby ale nevěří, že výsledek referenda projekt ovlivní.