Plzeňský magistrát prý úmyslně zdržuje referendum proti obchodnímu centru

Plzeň - Návrh na referendum proti stavbě obřího obchodního centra v Plzni je vadný. To alespoň tvrdí úředníci magistrátu. Má podle nich tři obsahové vady. Navrhovatelé se ale bouří. Vadí jim, že den po stanoveném termínu stále nevědí, co je v návrhu špatně. Magistrát prý porušuje zákon a snaží se manipulovat s termínem referenda.

Patnáct dnů měl plzeňský magistrát na to, aby vyhodnotil návrh na referendum. Úředníci museli zkontrolovat více než 14 a půl tisíce podpisů. Některé z nich prý mají vady. Kolik jich je a proč jsou neplatné, to ale úředníci ani den po stanovené lhůtě nedokázali říct. „Odmítli nám to číslo sdělit, byť jsme byli domluvení, že nám ho ráno řeknou,“ tvrdí navrhovatel petice Martin Marek.

Úředníci z magistrátu tvrdí, že mají ještě tři dny na to, aby mohli chyby specifikovat. Proč je návrh na referendum špatný, to se tedy přípravný výbor dozví až v pátek. Jenže podle právníků je postup magistrátu nestandardní, pokud totiž úředníci našli v návrhu vady, musí o nich navrhovatele neprodleně informovat. „Magistrát se měl rozhodně zachovat tak, že měl rovnou vyzvat zmocněnce přípravného výboru k tomu, aby odstranil nedostatky návrhu, pokud je tam shledal,“ říká právnička Transparency International Radka Pavlišová. 

Občanští aktivisté chtěli referendum spojit s krajskými volbami. Teď ale hrozí, že se to nestihne a účast na referendu tak bude mnohem nižší. „Magistrát zdržuje návrh na vyhlášení referenda, tak aby ho nebylo možno stihnout do krajských voleb. Jiné vysvětlení není, porušuje zákon,“ myslí si Marek. Zákon o místním referendu totiž ukládá městům, aby na referendu zajistila co nejvyšší účast hlasování. Přípravný výbor tak zvažuje, že na postup magistrátu podá žalobu.