Mladoboleslavští sami rozhodnou o privatizaci teplárny

Mladá Boleslav – Komu bude patřit mladoboleslavská městská teplárna, rozhodnou občané v referendu. Hlasování, zda město prodá 49 procent akcií, proběhne 18. září. Primátor zároveň oznámil, že zájemcem o podíl v teplárně zatím stoprocentně vlastněné městem je rakouská firma Brantner. Referendum prosadili obyvatelé Mladé Boleslavi, kteří se obávali, že teplo po privatizaci podraží.

Vedení města věří, že částečná privatizace městem vlastněné společnosti Centrotherm zlepší její hospodaření. Loni měla devítimilionový zisk, podle radních bude díky soukromému investorovi v budoucnu mnohem vyšší. „Společnost se bude rozvíjet, napojovat další uživatele. Tím se snižují náklady a tím se sníží cena,“ popsal plány boleslavský primátor Raduan Nwelati.

Mladoboleslavští občané se však obávají, že prodej teplárny bude předehrou zdražování. „Nová firma do toho investuje značný počet finančních prostředků a bude určitě chtít zisk zpátky,“ poukázal kritik záměru Přemysl Sezemský. Vznikla proto petice za vyhlášení referenda, kterou podepsaly čtyři tisíce lidí. Město proto referendum vyhlásilo, a to na úterý 18. září. Výsledek plebiscitu bude pro radnici závazný.

Primátor nyní zveřejnil, která firma by měla získat podíl Centrothermu – jde o rakouský Brantner, který již působí v boleslavské společnosti Compag, která se mimo jiné stará o úklid ve městě. „Jsme dlouhodobí partneři, víme, co od nich očekávat, oni vědí, co od nás očekávat. Víme, že společná firma funguje,“ vyzdvihl Nwelati spolupráci s rakouskou společností. Brantner nabízí za 49procentní podíl v teplárně 122 milionů korun.

Městská opozice je naopak přesvědčena, že zahraniční firma je obzvlášť nevhodným partnerem. „Je jasné, že zisk, který bude generovat, minimálně z poloviny bude odtékat zase do Rakouska. Je to úplně zbytečné, zisk má zůstat tady, v investicích a městu,“ podotkl opoziční zastupitel Robin Povšík.

Radnice ovšem zkoušela část akcií Centrothermu nabídnout i přímo ve městě – obyvatelům Mladé Boleslavi. Zájem byl malý, přihlásilo se jen asi 50 lidí. Od záměru proto město ustoupilo a ve společnosti si chce ponechat 51procentní většinový podíl.