V pražské zoo se celý víkend servíruje káva Potmě

Praha - Jak se žije ve tmě, si mohou vyzkoušet návštěvníci trojské zoo. Autobus kavárny Potmě nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška dorazil v rámci letního turné po regionech zpět do Prahy. Celý víkend bude parkovat poblíž amfiteátru a dětské zoo a nabídne především dětským návštěvníkům netradiční program. Každý, kdo pojízdnou kavárnu navštíví, navíc přispěje do sbírky na pomoc lidem se zrakovým handicapem.

Zatemněný autobus proměněný v kavárnu, ve které obsluhují nevidomí, bude otevřen po oba dny od 10 do 18 hodin. Je v něm šest samostatných kupé pro 16 lidí, každé čalouněno jiným materiálem. „Lidé si tak vyzkouší i své hmatové schopnosti. Prostor si mohou prohlédnout rukama,“ řekl barman Petr Mašek. Místo hudby zde zní zvuky zvířat, hosté si tedy v černočerné tmě vyzkoušejí i sluchové vjemy.

„Je to nesmírně silný zážitek, překvapivý. Člověk zjistí, že nevidí líp než ostatní, že se nerozkouká, že ta tma, kterou vidí, je napořád,“ řekla moderátorka akce Martina Kociánová, která přišla do zoo se synem Danielem.

Netradiční kavárenský podnik je na dětské zákazníky připraven. „Kromě kávy nabízíme i čaje a několik druhů džusů. A děti jsou super zákazníci. Třeba nám psaly do návštěvní knihy, že u nás viděly ryby. Jsou v úplné tmě a něco tam vidí a nenechají si to vymluvit,“ popsala zážitky s nejmenšími Kateřina Lingová, nevidomá číšnice a hosteska, která i přes svůj celoživotní handicap vede skautský oddíl.

Video Kavárna Potmě přijela do pražské zoo
video

Kavárna Potmě přijela do pražské zoo

Kromě toho je pro děti připravena ukázka výcviku vodicích psů, vyzkoušejí si chůzi s bílou holí nebo si zahrají v tombole o zajímavé ceny. Čeká je také písničkový recitál Zory Jandové. „Dnes už je mnohem běžnější, že nevidomé děti chodí do školy se zdravými, je důležité už děti seznamovat s tím, že je někdo odlišný a jak mu pomoci. Svět tmy je navíc velmi inspirativní,“ vysvětlila ředitelka nadačního fondu Martina Kaderková, proč je víkendový program zacílen právě na malé návštěvníky.

Kavárenský autobus představila Světluška letos poprvé, jeho turné ještě nekončí. Na podzim zavítá do Brna, Jičína, Říčan a Hradce Králové. Poslední zastávku udělá na filmovém festivalu v Písku. Podrobné informace najdou zájemci na www.svetluska.net.