Štramberk dusí nadměrná doprava

Ostrava - Historickým Štramberkem nyní projíždí dvakrát víc aut než obvykle. Část silnice z Nového Jičína do Kopřivnice je totiž kvůli opravě uzavřená. Většina řidičů si cestu zkracuje středem Moravského Betléma. Tamní radnice tvrdí, že ji nikdo o komplikacích předem neinformoval. Odpovědní úředníci to ale odmítají.

Nejhorší úsek silnice v Moravskoslezském kraji je mezi obcemi Rybí a Závišice na Novojičínsku. Teď se po letech slibů začíná opravovat. Jenže místo původně plánované částečné uzavírky si stavební firmy, které pro kraj silnici opravují, vyžádaly na konci července uzavírku úplnou. „Toto opatření nám umožní dodržet technologické přestávky při provádění studené recyklace a zároveň dodržet i požadovaný termín výstavby,“ vysvětluje mluvčí společnosti Strabag Edita Novotná.

Objížďka prochází okrajem Štramberku. Auta ale jezdí jinudy. Značení objížďky sice řidiče nabádá k návratu na původní silnici, většina z nich si ale zkracuje cestu přímo do kopce, přes historické centrum Štramberku. Na hlavní silnici do Kopřivnice totiž čekají další semafory a zdržení. Cesta přes Štramberk je i přes sníženou rychlost a úzkou vozovku plynulejší. Na to už přišly asi tři tisíce řidičů denně, kteří tak zdvojnásobili dopravu ve Štramberku. Radnice tvrdí, že o uzavírce oficiálně neví, úředníci to ale popírají. „Oprava silnice mezi Novým Jičínem a Kopřivnicí byla maximálně nutná, ale stačí trošku slušnosti nám říct, že Štramberk tím bude tři týdny trpět. A trpíme dost, protože v těch úzkých uličkách je provoz téměř nezvládnutelný,“ zlobí se starosta Štramberku Jan Socha. „31. července to převzaly dotčené obce, čili ony jsou účastníky tohoto řízení. Jde například o obce Rybí, Závišice či město Štramberk. A toto rozhodnutí nabylo následující den právní moci,“ zdůrazňuje pracovník odboru dopravy MěÚ Nový Jičín Čestmír Peiger. „Objížďka, která je stanovena, neurčuje přímo, že řidiči musí tuto objízdnou trasu dodržovat. Mohou samozřejmě využívat veškerých komunikací, které jsou, a pokud projíždějí obcí Štramberk, není to nic proti ničemu,“ dodává mluvčí Policie ČR Nový Jičín Petr Gřes.   

Uzavírka úseku z Rybí do Závišic má skončit 2. září. Štramberští se obávají, že i poté se budou řidiči semaforům na trase z Nového Jičína do Kopřivnice vyhýbat jízdou mezi roubenými domy. Kompletní rekonstrukce silnice je naplánována až do října.