Kousek Etiopie nedaleko Zlína

Zlín - Etiopská vesnice roste v těchto dnech poblíž Zlína. V Zoo Lešná právě vrcholí práce na nové expozici, která představí nejen zvířata africké země, ale i její obyvatele, domorodce z kmene Konso. Projekt za 12 milionů korun se návštěvníkům poprvé otevře 22. září.

Necelý hektar zabírá vesnice domorodého kmene Konso, kterou stavbaři budují v lešenské zoo. Témeř vše, co expozice návštěvníkům nabídne, vyrobili členové starobylého kmene, jenž je zapsán na seznamu UNESCO. Je tu vše, třeba i africká kuchyně. Nechybí ani posed pro hlídače uprostřed pole, který chrání úrodu před nenechavými ptáky. „Vypadá to primitivně, ale já jsem žasl, jak dovedou některé věci vypracovat do detailů,“ konstatuje ředitel zoo Roman Horský.

Dovézt Etiopii na Moravu a nechat ji vyznít takovou, jaká je, nebylo nic snadného. Proto na práce dohlíží i rodilý Etiopan, který už několik let žije v Česku. „Když se mi stýská, přijedu sem,“ říká slušnou češtinou Solomon Yimer Kifle.

V okolí domorodé vesničky nebudou chybět ani expozice se zvířaty. Zoo poprvé návštěvníkům představí třeba hyeny skvrnité nebo oblíbené surikaty.