Týden před otevřením zůstala Mařenka rozestavěná

Třebíč – Týden před slavnostním otevřením rozhledny Mařenka na stejnojmenném vysočinském vrchu se zastavily práce na finišující stavbě, a zahájení provozu se tak odkládá. Stavební firma přerušení prací omlouvá konstrukčními a technologickými změnami, které musí provést. Problémy měla údajně i se zakládáním stavby kvůli těžko přístupnému terénu. Svazek obcí, který stavbu financuje, ale tvrdí, že projekt manažersky nezvládla. Za nedodržení termínu jí nyní hrozí pokuta.

Opětovný vznik rozhledny, která na vrchu Mařenka stála až do roku 1957, kdy ji smetla vichřice, financují obce Čáslavice, Chlístov, Markvartice, Rokytnice nad Rokytnou, Římov a Štěmechy, sdružené v rámci mikroregionu Podhůří Mařenky.

Slavnostní otevření kamenné rozhledny obce chystaly na pětapadesátileté výročí dne, kdy původní dřevěnou stavbu zničila bouře. K tomu ale nedojde. Jsou tam určitá úskalí, na která člověk přichází v průběhu stavby, děláme, co můžeme, abychom to dokončili co nejdřív,“ uvedl stavbyvedoucí společnosti Lavimont Brno Martin Vimr.

Obce nyní hodlají na stavební firmě vymáhat pokutu za nedodržení termínu smluvní sankce, firma ale věří v dohodu. „Myslím, že najdeme cestu nějaké domluvy, nemyslím, že bychom byli na ostří nože,“ říká Limr. Za aktuální termín dostavby stavaři uvádějí 8. říjen, o tom, kdy se ale skutečně rozhledna otevře veřejnosti, rozhodnou až zastupitelé. Zvažovaná je i možnost, že první návštěvník vkročí na vyhlídku až příští rok.

Část financí na vznik rozhledny obce mikroregionu čerpaly z regionálního operačního programu. Třímilionová dotace naštěstí obcím prozatím zůstává, protože předem požádaly o prodloužení termínu kolaudace. Na vznik rozhledny finančně přispěl i kraj a část nákladů pokryla také veřejná sbírka.

Video Reportáž Radovana Daňka
video

Reportáž Radovana Daňka