Liberec nepochybil, evropské peníze na opravu bazénu dostane

Liberec – Město Liberec dostalo na dostavbu městského bazénu prvních 25 milionů korun z Regionálního operačního programu (ROP). Prověrka projektu dopadla dobře a kontrola žádná pochybení neodhalila. Město nepochybilo ani u dvou projektů na obnovu parků, i tady by mělo brzy peníze dostat. „Už zbývají jen lázně, kde jsem optimista a věřím, že i v tomto případě dopadne kontrola dobře,“ uvedl ekonomický náměstek primátorky Jiří Šolc (LO).

Dostavba bazénu patří spolu s rekonstrukcí lázní ke kontroverzním zakázkám, které vedly loni na jaře k rozpadu liberecké radniční koalice vedené Změnou pro Liberec. Akce za zhruba půl miliardy korun připravilo předchozí vedení radnice v čele s ODS a vypsalo i soutěž na dodavatele.

Nově zvolená reprezentace v čele s Janem Korytářem ze Změny pro Liberec na začátku loňského roku sice zakázky vyhodnotila a vyhlásila vítěze, Korytář ale nakonec odmítl smlouvy podepsat, protože jsou podle něj nevýhodné. Antimonopolní úřad však chyby nenašel. Oba projekty pak začal loni prověřovat i dotační úřad a Liberec tak dosud všechny projekty financoval bez dotací. 

Liberecký plavecký bazén byl postaven v 80. letech a má padesátimetrovou dráhu. Kvůli skokanským můstkům má ale na jednom konci hloubku skoro čtyři metry, což nevyhovuje výuce plavání. Proto padlo rozhodnutí dostavět vedle menší bazén s variabilní výškou hladiny od 70 do 130 centimetrů a dalšími atrakcemi za 139 milionů korun. Nový bazén je bezbariérový a pohodlně se do něj po rampě dostanou i vozíčkáři. Mezi velkým a malým bazénem je menší bazének se slanou vodou, vybavený osmi vzduchovými masážními lehátky a lavičkami s masážními tryskami. V přístavbě je také parní a finská sauna. Už příští týden by se měl bazén otevřít pro veřejnost, slavnostní otevření je plánováno na 19. září.