Stomilionový tendr Ústeckého kraje čelí kritice

Ústí nad Labem - Stomilionová zakázka na elektronizaci dokumentů v Ústeckém kraji budí podezření. Hejtmanství mělo v podmínkách výběrového řízení specifické požadavky a přihlásila se jen jediná firma, která pak také vyhrála. Tendr byl navíc vyhlášen těsně před tím, než začal platit nový zákon, který zakazuje uzavřít zakázky, kam se přihlásil jen jeden uchazeč. Kritici označují postup vedení kraje za nemorální a mluví o skandálu, o trestním oznámení ale neuvažují.

Nové technologické centrum za více než sto milionů bude zajišťovat například skladování dokumentů v elektronické podobě. Kraj chtěl zakázku stihnout ještě podle starých, mírnějších pravidel a za to teď sklízí kritiku. 

Zájemci museli splnit detailní podmínky, které kraj stanovil na šesti stranách textu. Určoval i vzdělání a praxi členů týmu. Do tendru se pak přihlásila jediná firma. Podle vedoucího odboru informatiky Jana Jelínka chtěl mít kraj stoprocentní jistotu, že se uchazeči zúčastnili podobně velkého projektu. 

O přidělení stomilionové zakázky jedinému zájemci radní rozhodli až teď v srpnu. Sice už platí nový zákon, který to zakazuje, zakázka se ale kvůli datu vyhlášení řídí starými předpisy. Podle občanského sdružení Stop tunelům měl kraj výběrové řízení okamžitě zrušit, to prý ale kvůli časovým důvodům a čerpání dotací nebylo možné, tvrdí mluvčí kraje Magdaléna Hanáčková. 

Podobné kritice před časem čelili i ústečtí silničáři. Organizace Transparency International zaznamenala několik případů, kdy se zadavatelé snažili stihnout termín těsně před účinností nového zákona. Některé zakázky přitom byly za desítky milionů korun.