Silnice sloužily jako objížďky, silný provoz je poničil

Přeštice (Plzeňsko) – Kvůli uzavírce musela všechna auta včetně kamionů téměř dva měsíce využívat místo kapacitní státní silnice přes Přeštice objížďku po menších komunikacích v okolí. Už jsou sice zpátky na hlavním tahu, zůstaly po nich ale díry v silnicích, kudy objížďky vedly. Cesty jsou teď pro motoristy nebezpečné. Kdo ale zaplatí jejich opravy, není zatím jasné.

Během uzavírky centra Přeštic vedly objízdné trasy za plzeňskou silnici I/27 přes Oplot a Skočice po silnicích druhé třídy. Následky jsou pro regionální komunikace katastrofální – všude jsou díry, vyjeté koleje, místy i zdrolený asfalt. „Asfalt je totálně rozmačkaný, není tam nic víc než zem. Cesta je tak zničená, že za zimního provozu nebude průjezdná,“ upozornil oplotský zastupitel Josef Levora.

Již nyní se řada místních řidičů bojí vyjet. Na rychlé zlepšení přitom mohou zapomenout. Zatím se totiž ani neví, kdo by měl opravy zaplatit. Krajská silniční správa pouze ví, že budou potřeba dva miliony korun. „Není rozhodnuto, kdo a jakým způsobem se bude podílet na financování,“ řekl výrobní náměstek SÚS Plzeňského kraje Pavel Panuška. Není přitom vyloučeno, že část peněz bude muset sehnat přeštická radnice. „V blízkých dnech proběhne jednání se správcem krajských komunikací,“ řekl přeštický starosta Antonín Kmoch.

Státní silnice byla v Přešticích uzavřena kvůli rekonstrukci kanalizace. Práce ještě neskončily, ale silnice už je částečně průjezdná. Ve směru na Plzeň se po ní jezdí, v opačném směru vede objížďka městskými ulicemi.